„Varšavská“ smlouva o přistoupení Chorvatska k EU bude podepsána 19. prosince

Donald Tusk, polský premiér, Jadranka Kosor, chorvatská premiérka; zdroj: www.premier.gov.pl.

Slavnostní ceremoniál, při němž bude podepsána přístupová smlouva s Chorvatskem, proběhne 19. prosince v polské Varšavě. Včera (29. září) to oznámilo polské předsednictví.

„Právě rozesíláme pozvánky členským zemím a institucím EU na slavnostní podpisový ceremoniál, který se 19. prosince uskuteční ve Varšavě,“ oznámil Konrad Niklewicz, tiskový mluvčí polského předsednictví. Citaci přinesla agentura AFP.

Finální 300stránková verze přístupové smlouvy s kandidátskou zemí Chorvatskem byla odsouhlasena v polovině září a krátce poté (17. září) ji polský premiér Donald Tusk doručil do Záhřebu, kde ji předal své kolegyni, předsedkyni chorvatské vlády, Jadrance Kosor. V současné době se text smlouvy překládá do 22 unijních jazyků (EurActiv 15.9.2011).

Polské předsednictví se nikdy netajilo tím, že by bylo rádo, aby smlouva vešla do dějin jako „Varšavská“, tedy podle místa, kde bude podepsána.

Komentátoři se ale domnívají, že výběr označení není příliš šťastný, protože evokuje Varšavskou smlouvu, vojenský pakt zemí východního bloku, který vznikl v roce 1955 jako protipól „západní“ Severoatlantické aliance. Pakt byl rozpuštěn 25. února 1991 v Praze.

28 členských zemí až v roce 2013

Podpisovým ceremoniálem přístupové smlouvy s Chorvatskem se ale tato jadranská země 28. členskou zemí EU ještě nestává. Tak tomu bude až od 1. července roku 2013 poté, co smlouvu ratifikují všechny národní parlamenty evropské sedmadvacítky.

Členství Chorvatska v EU musí také navíc posvětit chorvatští občané, kteří budou mít možnost vyslovit se v referendu. Datum konání lidového hlasování zatím není znám, ale pokud by Chorvaté o členství v EU rozhodovali nyní, podle nedávných průzkumů veřejného mínění by se vstupem souhlasili.

Připomeňme jen, že v České republice se v tyto dny diskutuje možnost, zda o smlouvě nehlasovat společně s výjimkou z Listiny základních práv EU, která je součástí Lisabonské smlouvy. Tu pro Česko vyjednal prezident Václav Klaus (EurActiv 22.6.2011). Podle zatím posledních zpráv z Černínského paláce to ale vypadá, že se o obou dokumentech bude hlasovat odděleně.