Ukrajina stojí na prahu EU, Fiala chce znovu apelovat na otevření dveří

Petr Fiala při příjezdu na summit Evropské rady v Bruselu © European Union, 2022

Česká republika chce znovu vyzvat země EU k udělení kandidátského statusu Ukrajině. Šance na úspěch je však malá, udělení dalšího významného gesta směrem k Ukrajincům blokuje především Francie.

Evropská unie stojí na straně Ukrajiny a bude jí nadále poskytovat politickou, materiální a humanitární pomoc. Právě na tom panuje shoda mezi všemi členy sedmadvacetičlenného bloku, což se také propíše do závěrů dnešního summitu Evropské rady. Mimořádné udělení kandidátského statutu ale zřejmě není na pořadu dne. Česko chce přesto apelovat na ostatní země EU, aby dveře Ukrajině pootevřely.

„Ukrajinci bojují za naše evropské hodnoty a my bychom jim kromě slov a podpory, které se jim dostává v oblasti humanitární nebo vojenské, dát ještě jednu podporu, a tou je naděje,“ prohlásil premiér Petr Fiala před setkáním s lídry EU.

Evropská rada by podle Fialy měla Ukrajině vyslat jasný vzkaz: „My vás chceme, dveře do EU jsou otevřeny, a to ukazujeme tím, že jste kandidátskou zemí. A teď už je na vás, abyste naplnili, až to bude možné, všechny ty podmínky důležité pro členství.“

Podle Fialy není Česko jedinou zemí, která udělení kandidátského statusu Ukrajině prosazuje. Stejným hlasem podle něj hovoří také Polsko, Slovensko či Pobaltí.

„Znovu ten požadavek vznesu. Evropská perspektiva by jim dodala nesmírnou naději,“ uvedl český premiér.

K mimořádnému gestu, které by nabouralo dosavadní evropské postupy a procesy, se však některé země staví opatrně. Tradičním odmítačem rozšiřování EU je Francie, země předsedající Radě EU. Hlasitá nevole zaznívá také ze strany Nizozemska. Argumentují mimo jiné tím, že nic jako zrychlený přístupový proces neexistuje. Navíc by tím EU mohla pobouřit země západního Balkánu, které o přijetí do EU usilují dlouhá léta, ale nikdy nikdo jim urychlený postup nenabídl.

Fiala je však přesvědčen o tom, že EU musí udělat výjimku. Evropa se totiž nachází v nestandardní politické situaci, kdy Ukrajinci vlastními těly brání starý kontinent před ruskou agresí.

Dotazník a jednomyslné hlasování 

Standardní procedura pro udělení kandidátského statusu trvá řadu měsíců. Stát nejprve požádá o udělení statusu, což má Ukrajina již za sebou. Následovat by mělo předání podrobného dotazníku ze strany evropských institucí. Ten může obsahovat až stovky otázek z různých oblastí a daný stát na ně musí zareagovat.

Jakmile stát dotazník vyplní, předá ho Evropské komisi, která na jeho základě vypracuje posudek. Rozhodnutí o udělení kandidátského statusu pak podléhá jednomyslnému schválení všech členských zemí EU. Až poté jej daný stát získá a může postoupit v další integraci směrem k EU.