Ukrajina se chce přiblížit k EU, výsledkem je i „čokoládová válka“ s Ruskem

zdroj: Rada EU

Poté, co Ukrajina odmítla vstup do celní unie, kterou tvoří některé státy bývalého Sovětského svazu v čele s Ruskem, vypukla mezi Kyjevem a Moskvou takzvaná „čokoládová válka“. Oficiálně kvůli nedostatečné kvalitě zakázalo Rusko dovoz produktů značky Roshen, kterou vlastní proevropský podnikatel Petro Porošenko. Kyjev navíc na konci listopadu plánuje podpis asociační dohody s Evropskou unií.

Vztah mezi Ruskem a ukrajinskou vládou se v posledních týdnech viditelně ochlazuje. Jedním z důsledků je i ruský zákaz dovozu cukrovinek značky Roshen, které podle něj nesplňují normy kvality. Ukrajinská strana však tvrdí, že se jedná o pokračování obchodní války mezi Moskvou a Kyjevem.

Roshen je vlastněn bývalým ministrem zahraničních věcí a obchodu Petrem Porošenkem. Podle časopisu Forbes je tento vlivný podnikatel s majetkem okolo jedné miliardy dolarů šestým nejbohatším Ukrajincem.

Porošenko je známý svými proevropskými názory. Nedávno se například v Bruselu setkal s eurokomisařem pro rozšíření a politiku sousedství Štefanem Fülem, zástupci Evropské služby pro vnější činnost (EEAC) i některými europoslanci. Tisku poté sdělil, že podporuje transformaci své země, která by měla probíhat takovým způsobem, aby Ukrajina odpovídala „standardům EU“.

Pavel Rozenko, poslanec ukrajinského parlamentu, prohlásil, že podle něj je takzvaná „čokoládová válka“ ruskou odpovědí na ukrajinské odmítnutí připojit se k celní unii, která funguje mezi Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem. O připojení se Kyjeva k tomuto celku už několik let usiluje ruský prezident Vladimir Putin.

„Na světových trzích je tvrdá konkurence. Jsem si jistý, že mnoho z vás si je vědomo, že pouze společnými silami můžeme být lépe konkurenceschopní a vyhrát tento poměrně tuhý boj,“ prohlásil na konci minulého měsíce v Kyjevě ruský prezident.

Putin navštívil Ukrajinu dva dny před zákazem importu zmíněné čokolády při příležitosti 1.025. výročí přijetí křesťanství v Kyjevské Rusi, která se později stala základem ruského státu. V rámci svého projevu mimo jiné zmínil data, podle kterých se obchod mezi Ukrajinou a Ruskem v prvním kvartálu snížil o 18 %, zatímco obchod v rámci již zmíněné celní unie vzrostl o 2-3 %.

Agentura AFP uvedla, že ruský prezident strávil se svým ukrajinským protějškem Viktorem Jankuovyčem „pouze“ 15 minut a „překvapivě“ se pak setkal s  Viktorem Medvedčukem. Tento bývalý šéf administrace exprezidenta Leonida Kučmy je podle analytiků hlavním favoritem Kremlu pro prezidentské volby, které se na Ukrajině uskuteční v roce 2015.

Ukrajinský poslanec Rozenko navíc dodal, že podle něj se dají podobná opatření, jakým byl zákaz importu čokolády, předpokládat i v souvislosti s očekávaným podpisem „obsáhlé a komplexní dohody o volném obchodu“ (DCFTA) s Evropskou unií.

Ukrajina věří, že by mohlo dojít k podpisu DFCTA i asociační dohody na summitu Východního partnerství, který se uskuteční 28.-29. listopadu ve Vilniusu v rámci probíhajícího litevského předsednictví. O aktuálním předsednictví si můžete více přečíst v našem Links Dossier.

Podpis dohody s Ukrajinou podporují zejména nové členské státy. Druhá skupina zemí v čele s Německem však poukazuje na to, že Kyjev v některých klíčových oblastech za Evropskou unií ještě výrazně zaostává. Skloňována je zejména otázka práva, a to především v souvislosti s kauzou okolo bývalé premiérky Julie Tymošenkové, která si odpykává ve vězení sedmiletý trest. Ten je podle mnohých politicky motivovaný.

Jak upozornil deník The Moscow Times, Roshen není prvním ukrajinským produktem, který byl v Rusku zakázán. V únoru 2012 potkal podobný osud také některé druhy ukrajinských sýrů. Podle expertů byla motivace zákazu podobná, jako v současném případě.