Turecký ministr pro evropské záležitosti: EU je vůči Turecku příliš uzavřená

Egemen Bagiş, turecký ministr pro evropské záležitosti, Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí ČR; zdroj: www.mzv.cz.

Zrušení víz a účast na některých summitech EU jsou dva kroky, které by podle tureckého ministra pro evropské záležitosti Egemena Bagişe pomohly zlepšit vztahy EU a Turecka.
Prohlásil to na návštěvě České republiky, která se konala na konci minulého týdne.

Kromě setkání s představiteli české zahraniční politiky se turecký ministr pro evropské záležitosti Egemen Bagiş zúčastnil v Praze i panelové diskuse Výzvy v přístupových jednáních Turecka – výhledy do budoucna, které pořádalo Velvyslanectví Turecka, Zastoupení Evropské komise a Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Za velký problém označil fakt, že občané jeho země mají, na rozdíl od ostatních kandidátských zemí, stále vízovou povinnost vůči členským státům EU. 

Turecký ministr se pozastavoval především nad skutečností, že EU projednává zrušení víz s Ruskem, Ukrajinou nebo Gruzií, ale nikoliv s Tureckem. „Jsme členy celní unie s EU. Více než 50 % našeho obchodu probíhá s Evropskou unií. Jsme členy všech evropských organizací kromě EU. Je jasné, že něco není (s vízovou politikou EU) v pořádku,“ uvedl. 

Podle Jiřího Schneidera, prvního náměstka ministra zahraničí ČR a státního tajemníka pro evropské záležitosti, je možné Turecku s odstraněním vízové povinnosti pomoci.  

„Při řešení problému tureckých víz podporujeme drobné kroky. Cestou je zjednodušení získávání víz. Pak můžeme ukázat, že všechno funguje, jak má, že se nikdo nemusí obávat. To usnadní další postup,“ řekl. 

Podle tureckého ministra  je další chybou, že od roku 2007, kdy do EU vstoupilo Bulharsko a Rumunsko, nejsou žádné kandidátské země zvány na summity EU. Například při řešení nepokojů na Středním východě by přitom mohlo Turecko svými zkušenostmi značně pomoci.  

„Jsme po staletí sousedy Sýrie, Iráku, Íránu, Ruska, a získali jsme tak mnoho zkušeností. Můžeme přispět našimi pozorováními, získanými pocity, naším know-how. Přesto nejsme na summity zváni,“ upozornil Bagiş. 

Česká republika podporuje vstup Turecka do EU 

Ministr Bagiş ocenil českou podporu vstupu Turecka do Evropské unie. Důkazem je podle něj i dopis 11 ministrů zahraničí států Evropské unie (včetně Karla Schwarzenberga), který den před jeho návštěvou Prahy zveřejnily některé bruselské servery.  

Ministři zahraničí v něm vyjadřují podporu Turecka v jeho přístupovém úsilí. „Přistoupení Turecka přináší výhody jak EU, tak Turecku. Věříme, že bude dosaženo společných cílů, jako je hospodářská konkurenceschopnost, energetická bezpečnost nebo stabilita regionu.“  

„Vítáme závazek Turecka, že bude pokračovat v reformách potřebných ke splnění svého cíle – vstupu do EU, a nabízíme mu naši plnou podporu. Dohromady může Turecko a EU proplout současnými globálními ekonomickými a politickými bouřemi bezpečněji,“ uvádějí autoři.  

Článek ministrů zahraničí podle Bagişe dokazuje následující: „V EU existuje pozitivní nálada vůči Turecku. Jsou tu lidé, kteří se nebojí přiznat, že Turecko a EU se navzájem potřebují. To mě motivuje v mém snažení.“ 

Podle náměstka Schneidera je hlavním poselstvím článku varování, aby EU v době ekonomické krize nezapomínala na své strategické partnery. „Nesmí docházet k rozdílu mezi Bruselem tolik používanou rétorikou týkající se globální role EU a skutečností. Musíme pokračovat v přístupových jednáních s balkánskými zeměmi a s Tureckem a v prohlubování východního partnerství,“ řekl.