„Turecký Gándhí“ na misi v Bruselu

Předák hlavní turecké opoziční strany CHP Kemal Kılıçdaroğlu je přesvědčen, že nové změny turecké ústavy jsou nebezpečné. Uvedl to pro EurActiv v exkluzivním rozhovoru během své první návštěvy Bruselu.

Kemal Kılıçdaroğlu přirovnání tureckého tisku, který ho nazývá „tureckým Gándhím“, neodmítá. „Musíme svoji pouť začít s Gándhího mentalitou, spět kupředu s úsměvem a úctou k ostatním,“ řekl lídr levicové Republikánské lidové strany (CHP).

Kılıçdaroğlu dále uvedl, že jeho strana chtěla vysvětlit svoji pozici evropské Skupině socialistů v Evropském parlamentu.

Zdůrazňoval, že prohrané referendum z 12. září 2010 (EurActiv 13.9. 2010) nevypovídá o šancích jeho strany na úspěch v parlamentních volbách. Ty se mají konat nejpozději v červenci 2011.

CHP vedla v referendu kampaň proti návrhům ústavních změn a byla poražena vládnoucí stranou AKP premiéra Recepa Tayyipa Erdoğana 58 % hlasů ku 42 %. AKP nemusí ve volbách nutně získat podporu těch, kteří se v referendu vyslovili pro navrhované reformy, vysvětloval Kılıçdaroğlu.

To nebyly volby, ale referendum: několik stran říkalo ano, několik jich říkalo ne. (…) Důležité jsou volby, které se budou konat pravděpodobně v červenci příštího roku,“ uvedl. Političtí komentátoři upozorňují na možnost svolání voleb ještě před nejzazším možným termínem 22. července 2010.

Kılıçdaroğlu řekl, že reformovaná ústava předává soudnictví vládě AKP. „Právě k tomu se nyní schyluje a je to velmi nebezpečné pro demokracii, ve které musí být justice nezávislá. Soudnictví v rukou vlády nemůže být nestranné. Obáváme se toho,“ vysvětlil.

Neshody s Evropou

Na otázku, zda Evropa těmto obavám rozumí, odpověděl diplomaticky. Doufá prý, že svým bruselským protějškům vyjasnil pozici CHP úspěšně.

Evropská komise přitom ústavní reformy minulý týden uvítala jako „krok správným směrem“ a zdůraznila několik jejich pozitivních aspektů.

CHP zřejmě nejvíce rozladila pozice předního zákonodárce Evropského parlamentu Hannese Swobody, který naléhal na CHP, aby podpořila balíček ústavních reforem. Navíc Swoboda referendum nazval zkouškou sociálně-demokratických aspirací CHP.

Kılıçdaroğlu opáčil, že by Swoboda měl místo naslouchání informacím „pocházejícím odevšad“ kontaktovat přímo CHP. Dodal však, že po schůzce s tímto rakouským poslancem „jsou již ledy prolomeny.“

Jaderné odzbrojení a „legitimní etnický původ“

V souvislosti se zahraniční politikou Kılıçdaroğlu uvedl, že pro CHP je jaderné odzbrojení prioritou turecké politiky sousedství a naznačil, že by se Izrael, jako jediný držitel atomové bomby na Blízkém východě, měl jaderných zbraní zbavit.

Opoziční předák odmítl obvinění svých politických oponentů, kteří tvrdí, že nemá „legitimní“ etnický původ, protože jeho matka byla Arménka a jeho otec Kurd. Řekl, že jeho odpůrci se dokonce pokoušeli změřit jeho lebku, což mu připomnělo rasově motivované jednání nacistů. „Ukazuje to, že panikaří, ale my je zastavíme.“