Turecko o krůček blíž EU: už nebude soudit děti jako teroristy

Tureckým parlamentem prošel ve středu (20. července) zákon, který snižuje tresty nezletilým Kurdům, jež jsou obviněni z porušení protiteroristické legislativy. Vláda tímto krokem reagovala na protesty organizací bojujících za lidská práva, které trvaly na tom, že turecký postup je v ostrém rozporu s evropskými standardy a konvencemi OSN.

Dětem, které turecká prokuratura obvinila z házení kamenů či propagace teroristických organizací, už nehrozí, že stráví za mřížemi i několik let. O to, že nebudou souzeni jako teroristé, by se měl postarat nový zákon, který v ranních středečních hodinách přijal turecký parlament.

V tureckých věznicích v současné době strádá na 2 tisíce převážně kurdských dětí, které sem soud poslal za teroristickou činnost (ono zmiňované házení kamenem nebo pokřikování sloganů), za účast na protizákonném setkání či manifestaci, podporu ilegálních organizací nebo propagandu.

Počet mladistvých, kteří si svůj trest odpykávají často ve věznicích pro dospělé, se prudce zvýšil zvláště poté, co turecká vláda přijala v roce 2006 protiteroristický legislativní balíček. Zákon umožňuje nezletilé od patnácti let soudit jako dospělé a v nejextrémnějším případě může mladistvý získat i padesátiletý nepodmíněný trest.  

Na ruku EU?

Zákon o trestech pro mladistvé, jenž v polovině týdne schválil turecký parlament, spadá do širší iniciativy vládnoucí turecké Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) premiéra Erdogana, která má jasný cíl: vypořádat se s terorismem na jihu Turecka.

Pode údajů CIA představují Kurdové 18 % ze 77 milionové turecké populace a kromě Turecka je najdeme také v Íránu, Iráku a Sýrii.

Kurdové dlouhá léta usilují o autonomii a některé organizace, jako je např. kurdská Strana pracujících (PKK), se často uchylují i k teroristickým činům. Podle agentury Reuters od roku 1984, kdy se PKK chopila zbraně, zemřelo již více než 40.000 lidí.

Jak informoval turecký deník Hürriyet, zákon o mladistvých si v tureckém zákonodárném shromáždění kromě vládních poslanců získal podporu i prokurdské Strany míru a demokracie (BDP) a části opoziční Lidové republikánské strany (CHP). Nezabodoval jen u nacionalistické Strany národního hnutí (MHP).

A co je jeho podstatou? Trest pro nezletilé, kteří budou obžalováni z účasti na ilegálních demonstracích a jež i přes varování odmítnou tyto manifestace opustit, byl snížen z 18 na 6 měsíců.

Demonstranti, kteří budou mít u sebe střelnou zbraň, výbušniny, nože, kameny a dřevěné, plastové či kovové tyče, mohou počítat s trestem od 6 měsíců do 3 let (dříve 2 až 5 let).

Použití výbušniny nebo střelné zbraně bude bez okolků trestáno půlročním pobytem ve vězení.

Komentátoři se shodují v tom, že turecká vláda vyslyšela kritiku některých představitelů Evropské unie, Organizace spojených národů a organizací, které bojují za lidská práva. Turecko je kandidátskou zemí na vstup do EU od roku 2005 a jednou z dosud nepřekonaných překážek jsou právě lidská práva a práva menšin.