Turecko se nevzdává členství v EU navzdory dlouhotrvajícím sporům. Chce nahradit Británii po jejím odchodu

Turecký prezident Recep Tajyyip Erdogan, předseda Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová [© European Union 2020]

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes uvedl, že jeho země je odhodlaná napravit vztahy s Evropskou unií. Erdogan to řekl na obědě s velvyslanci členských zemí EU, uvedla agentura AP.

Podle prezidenta se země nevzdala cíle vstoupit do EU. Podle něj by vstup Turecka mohl být pro EU náhradou za odchod Británie.

Erdogan tvrdí, že se Turecko snaží zlepšit vztahy EU, tuto snahu ale údajně kazí některé členské země. Erdogan uvedl příklad rostoucího počtu narušování tureckého vzdušného prostoru ze strany Řecka.

„Jsme připraveni vrátit naše vztahy na tu správnou cestu a očekáváme podobné odhodlání od Evropské unie,“ uvedl.

Boj o Středomoří: EU i NATO řeší „turecké dilema“

Evropští ministři zahraničí řeší komplikovanou otázku, jak zareagovat na aktivity Turecka ve východním Středomoří a jeho spory s Řeckem. Země prezidenta Erdogana představuje čím dál větší přítěž také pro Severoatlantickou alianci.

Dlouhodobé napětí mezi Tureckem a Unií

Napětí mezi Tureckem a zeměmi EU vzrostlo kvůli tureckému geologickému průzkumu ve východním Středomoří. Průzkum vyvolal rázné protesty Řecka, podle kterého se uskutečňuje v rozporu s mezinárodním právem.

Turecko se pře s Řeckem a Kyprem o vymezení námořních ekonomických zón ve Středomoří. O sporném průzkumu mají Turecko a Řecko jednat v Istanbulu v pondělí 25. ledna. Jedná se o první přímé rozhovory na téma od března roku 2016.

Turecko tvrdí, že vyzvalo Řecko k novému jednání o průzkumech ve Středomoří

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes uvedl, že jeho země vyzvala Řecko k obnově rozhovorů o geologických průzkumech ve východním Středomoří. Řecká diplomacie popřela, že by od Turecka takovou nabídku obdržela, píše agentura Reuters.

Vloni se výrazně zhoršily také vztahy mezi Tureckem a Francií. Turecký prezident kritizoval francouzského kolegu Emmanuela Macrona za to, že podpořil vydávání karikatur proroka Mohameda.

Na prosincovém summitu se členské země EU dohodly na posílení sankcí proti osobám a firmám zapojeným do tureckého geologického průzkumu. Evropská komise seznam stále připravuje a následovně ho předloží členským zemím ke schválení.

Unie zavádí předběžná cla na tureckou ocel a železné výrobky

Evropská unie zavádí od pátku předběžná cla na produkty z Turecka vyrobené ze železa a oceli válcované za tepla. Brusel tím reaguje na vyšetřování stížností, že turečtí vývozci prodávají tyto výrobky za nepřiměřeně nízké ceny.