Turecko navrátí náboženským menšinám zkonfiskovaný majetek

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan; zdroj: Evropská komise

Turecká vláda ustoupila mezinárodnímu tlaku a oznámila, že navrátí náboženským menšinám majetek, který jim byl zabaven v roce 1936.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan rozhodnutí vlády o navrácení státem zabaveného majetku oznámil těsně před zahájením slavnostní večeře, která se konala v neděli v Istanbulu u příležitosti konce muslimského svátku Ramadán. Pozvání na ní přijali i zástupci křesťanských a židovských menšin žijících v Turecku.

Majetek, počítán na stovky nemocnic, škol nebo kostelů, byl menšinám zkonfiskován v roce 1936. Ty (zejména Řekové, Židé a Arméni) se o něj začaly nedávno hlásit. Obrátily se i na Evropský soud pro lidská práva, který konfiskaci označil za protiprávní.

Odškodnění, které bylo Turecko nuceno poškozeným vyplatit, dosáhlo již několik stovek eur.

Kritiky se Turecko dočkalo i od Evropské unie, s níž Ankara vede přístupová jednání o členství (více viz Links Dossier).

„Není to o prokazování nějaké laskavosti, je to o napravení bezpráví,“ citovala média premiéra Erdogana. „Jako každý jiný víme o nespravedlnostech, které postihly náboženské skupiny kvůli jejich odlišnostem,“ dodal.

V Turecku, kde žije podle údajů z roku 2011 téměř 79 milionů obyvatel, tvoří náboženské menšiny přibližně 0,2 %.