Turecko se přiblížilo EU, přístupové rozhovory s Chorvatskem stagnují

Evropská unie otevřela jednání v další ze 35 vyjednávacích kapitol s Tureckem, tentokrát v oblasti životního prostředí. Další z kandidátských zemí, Chorvatsko, má však k podobným radovánkám daleko – Slovinsko se rozhodlo jednání o vstupu této jadranské země do EU blokovat.

Turecko a Evropská unie zahájily včera (21. prosince) jednání v již dvanácté z celkových 35 vyjednávacích kapitol. Zahájení jednání o životním prostředí spadá do strategie turecké vlády, kterou v listopadu představil ministr pro evropské záležitosti a hlavní vyjednavač o vstupu do EU Egemen Bagiş (EurActiv 24.11.2009).  

Podlé zmíněné strategie by Ankara ráda, aby se v roce 2010 začalo jednat i v kapitolách, které se věnují bezpečnosti potravin, veterinární a fytosanitární politice, veřejným zakázkám, hospodářské soutěži, sociální politice a zaměstnanosti, soudnictví a základním právům a spravedlnosti, svobodě a bezpečnosti. 

Krok směrem ke členství v EU uvítal i evropský komisař pro rozšíření Olli Rehn. „Svědčí to o tom, že turecký vlak směřující do EU je na správné koleji a je v pohybu,“ řekl Rehn.  

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu, který se zúčastnil pondělního setkání se svými protějšky z členských zemí EU, uvedl, že jeho země „chce usilovat o to, aby jednání nabrala na ještě větší rychlosti.“  

Otevření kapitoly o životním prostředí však může tyto snahy zkomplikovat a skládání účtů z vysokého stupně chemického znečištění tureckých vod a kontaminace Černého moře, stejně jako z chabé kvality městského ovzduší, kterou způsobuje spalování topného paliva, vysoký počet aut a nemoderní veřejná doprava, přinese během jednání s EU nejednu horkou chvilku. Dá se očekávat, že Brusel bude požadovat, aby Turecko podstoupilo rozsáhlé reformy.  

I přesto ale zůstává turecký ministr zahraničí optimistický. Postěžoval si jen, že EU nepřistupuje ke všem kandidátům stejně, když umožnila bezvízový styk některým balkánským zemím a ve svém rozhodnutí opomněla Turecko (EurActiv 1.12.2009). „Neexistuje žádná omluva pro to, že se stejných práv nedostalo i tureckým občanům,“ uvedl doslova ministr. 

Vztahy mezi EU a Tureckem mají dlouhou historii. Turecko požádalo o přidružené členství k ES v září roku 1959, tedy téměř před padesáti lety. V dubnu roku 1987 pak vzneslo požadavek na plné členství v EU a v roce 1999 získalo status kandidátské země. Evropská unie v roce 2005 zahájila s Tureckem přístupové rozhovory – dosud bylo otevřeno jednání v 12 kapitolách (včetně nejnovější kapitoly o životním prostředí) z celkových 35. Osm kapitol je trvale zablokovaných kvůli řecko-tureckému sporu o Kypr. 

Chorvatsku se cesta do EU komplikuje  

Zatímco Turecko oslavuje otevření jednání v další kapitole, Chorvatsko se cítí být zklamáno. Ač v pondělí (21. prosince) úspěšně uzavřelo dvě vyjednávací kapitoly (volný pohyb služeb a sociální politika), rozhovory o vstupu EU se zadrhly. Příčinou je rozhodnutí sousední země, Slovinska, blokovat otevření jednání v dalších třech kapitolách (rybolov, životní prostředí a zahraniční a bezpečnostní politika). Komplikace přichází krátce poté, co obě země podepsaly na začátku listopadu dohodu o arbitráži, která má definitivně vyřešit jejich dlouhodobý hraniční spor (EurActiv 5.11.2009).  

Slovinský ministr zahraničí Samuel Žbogar záměr své vlády vysvětlil slovy, že členské státy mají právo „vážně zpochybnit obsah konkrétních kapitol.“ 

Švédský ministr zahraničí Carl Bildt, který se snažil doutnající slovinsko-chorvatský spor uklidnit, přese všechno doufá, že vstup Chorvatska do EU proběhne hladce. „Doufám, že se to vyřeší co nejrychleji. (…) Považuji to za samozřejmé,“ uvedl.  

Chorvatsko by rádo do EU vstoupilo v roce 2012.