Turecko hrozí, že přeruší diplomatické styky s kyperským předsednictvím

Turecko mešita

Pokud do začátku kyperského předsednictví Radě EU ve druhé polovině roku 2012 nedojde k opětovnému sjednocení rozděleného Kypru, Turecko zmrazí vztahy s Evropskou unií. Na tiskové konferenci to včera (13. července) prohlásil turecký ministr zahraničí Ahmet Davutuglu.

„Jestliže řecká část Kypru pozastaví jednání (o tureckém členství v EU; pozn. red.) a ujme se předsednické role v Evropské unii příští rok v červnu, nebude to představovat pouze patovou situaci pro celý ostrov, ale i zmražení tureckých vztahů s EU,“ nechal se na včerejším setkání s tiskem slyšet turecký ministr zahraničí Ahmet Davutuglu.

Kypr je od roku 1974 rozdělen na dvě části, řeckou a tureckou, když v reakci na řecký pokus o puč Ankara obsadila severní část ostrova. O pár let později vznikla Severokyperská republika, kterou však uznává pouze Turecko. Řecká část Kypru se stala členskou zemí EU v roce 2004.

„Zmražení vztahů s předsednictvím EU, které bude zastávat řecký Kypr, je jednou z možností,“ snažil se mírnit slova šéfa turecké diplomacie Egemen Bağış, v současné době turecký ministr pro evropské záležitosti, který dříve zastával post hlavního vyjednavače pro vstup Turecka do EU.

„S řeckým Kyprem stejně tak nemáme žádné vztahy, neuznáváme ho, takže tu neexistují žádné vazby. Myslím, že přesně tak to ministr zahraničí myslel,“ řekl Bağış v rozhovoru pro televizi TGRT.

„Budeme ale pokračovat v našich vztazích s (Evropskou) komisí, a když se řecký Kypr pokusí využít svého postavení předsednické země a zmrazit otevření nových vyjednávacích kapitol, aťsi,“ dodal.

Lisabonská smlouva, kterou se evropské instituce řídí od prosince roku 2009, ale roli členské země, která zrovna zastává předsednictví v Rady EU, oslabila, když zřídila dva nové posty – stálého předsedu Evropské rady („evropského prezidenta“) a vysokou představitelku EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku („evropskou ministryni zahraničí“). I přesto se ale předsednická země výraznou měrou podílí na utváření agendy důležitých unijních jednání.

„Turecko nemá co ztratit“

„(Turecké) prohlášení pramení z určité dlouhodobé frustrace Turecka nad přístupem Evropské unie k Turecku a je nutné ho vnímat v souvislosti s aktuálním smířením se země s kolapsem přístupových jednání a v zásadě i rezignací na jjeí vstup do EU,“ vysvětluje si výroky tureckých představitelů Vít Beneš z Ústavu mezinárodních vztahů, který situaci dnes ráno komentoval pro Český rozhlas.

„Je to určitý nátlak na řeckou část Kypru a ta hrozba je v zásadě reálná. Turecko blokádou Rady EU nemá co ztratit,“ dodává.

Přístupové rozhovory s Tureckem byly odstartovány v říjnu roku 2005 v celkem 35 kapitolách. Od té doby se Ankaře podařilo uzavřít pouze jednu z nich (o vědě a výzkumu). Jednání probíhají v 11 kapitolách, ale v 8 dalších jsou zmražena kvůli neochotě Turecka implementovat tzv. ankarskou dohodu, která se týká opětovného otevření tureckých přístavů a letišť lodím a letadlům z řecké části Kypru.

Více o vyjednávacím procesu s EU viz Links Dossier.

(EurActiv ve spolupráci s Reuters).