Turecko doufá ve sjednocení Kypru před kyperským předsednictvím EU

zdroj: CreativeCommons.org; autor: Leonid Mamchenkov

Turecko doufá, že se do konce letošního roku podaří sjednat dohodu o opětovném sjednocení Kypru, kterou na začátku roku 2012 stvrdí obě znesvářené strany v referendu. V čele Rady EU tak bude ve druhé polovině příštího roku stát už sjednocený ostrov. Před víkendem to prohlásil turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoğlu.

„Doufáme, že najdeme řešení pro kyperský problém do konce tohoto roku a že v prvních měsících příštího roku se uskuteční referendum, aby se potom mohl Kypr ujmout předsednictví Evropské unie jako nový stát, který zastupuje celý ostrov,“ řekl turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoğlu na společné tiskové konferenci s prezidentem Severokyperské republiky Dervişem Erogluem.

„Takové řešení přinese mír východnímu Středomoří a opravdu sjednotí Evropu,“ dodal.

Severokyperská (turecká) republika, která se rozkládá v severní části Kypru, vznikla v osmdesátých letech v reakci na rozdělení ostrova po řeckém pokusu o puč a následné turecké invazi v roce 1974. Kromě Turecka ji neuznává žádný stát. 

Na mezinárodní scéně Kypřany zastupuje pouze řecká část Kypru, která vstoupila do EU společně s dalšími devíti nováčky (včetně České republiky) v roce 2004.

Spor o Kypr proto představuje jednu z hlavních překážek vstupu Ankary do Evropské unie, protože řečtí Kypřané odmítají, aby se Turecko, které je nositelem kandidátského statusu od roku 1999, stalo členem EU dříve, než bude celý ostrov opětovně sjednocen (více o průběhu přístupových jednáních mezi Bruselem a Ankarou viz Links Dossier).

Ještě před předsednictvím Kypru

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun se po setkání se severokyperským prezidentem Erogluem a jeho řeckým protějškem Demetrisem Christofiasem, které se konalo koncem minulého týdne v Ženevě, nechal slyšet, že očekává, že obě strany dohodu o smíru uzavřou do podzimu.

A to i přesto, že mírové rozhovory, které byly znovu obnoveny v roce 2008, neprobíhají podle ideálního scénáře. Obě strany se sice na opětovném sjednocení ostrova v zásadě shodují, nedokážou ale překonat některé rozpory, které s sebou přineslo vytyčení vzájemných hranic.

Pokud se řeckým a tureckým Kypřanům podaří najít společnou řeč i v dalších tématech, jako je například hospodářství ostrova, vláda, majetkové vztahy, bezpečnost apod., mezinárodní společenství svolá konferenci.

Ať už bude dosažena jakákoliv dohoda, obě strany ji ale musí před tím potvrdit v lidovém hlasování.

Podobné referendum již na ostrově probíhalo v roce 2004. Turečtí Kypřané se sjednocením souhlasili, jejich řecké protějšky však nikoliv.

Turecko tedy doufá, že tentokrát bude dohoda stvrzena ještě před tím, než se předsednické role v Radě EU ve druhé polovině příštího roku zhostí právě Kypr.

(EurActiv ve spolupráci s agenturou Reuters).