Turecko: Chceme se účastnit summitů EU a požadujeme bezvízový styk

Turecký hlavní vyjednavač s EU Egemen Bagis požaduje, aby Evropská unie k jeho zemi přistupovala stejně jako v minulosti k jiným kandidátským zemím a umožnila Ankaře účastnit se bruselských summitů EU. Výměnou za podpis dohody, která by EU výrazně pomohla v boji proti ilegální imigraci, požaduje zavedení bezvízového styku.

„Turecko by mělo být stejně jako ostatní kandidátské země EU zváno na summity EU,“ uvedl hlavní turecký vyjednavač s EU Egemen Bagis. Dodal, že důvodem je fakt, že na vrcholných schůzkách představitelů EU a členských států probíhají diskuse o důležitých tématech, která se týkají i jeho země. 

Bagis zdůraznil, že Turecko představuje významného hráče na Blízkém východě, který společně se severem Afriky v současné době zmítají občanské nepokoje. „Turecko je země, která se v tomto koutu světa těší největšímu vlivu, a proto si myslím, že je ostudou, že se od vstupu Bulharska a Rumunska do EU kandidátské země na summity EU nezvou,“ řekl Bagis pro agenturu AFP. Obě balkánské země se staly členy EU v roce 2007. 

Slova tureckého vyjednavače agentura také citovala, když oznámil, že Evropská unie nemá s Tureckem počítat při podpisu nové readmisní dohody (readmission agreement), k jejímuž vyjednání získala Evropská komise mandát v roce 2002 na summitu ve španělské Seville, dokud Unie nepřislíbí zrychlení procesu vízové liberalizace pro turecké občany při jejich cestování do zemí schengenského prostoru. 

„Občané Belize, Uruguaye a Paraguaye, s veškerým respektem vůči nim, mohou do Schengenu cestovat… bez víz, zatímco moji občané musí stát ve frontě před konzuláty a ambasádami a čekat, zda vízum vůbec dostanou,“ nechal se slyšet Bagis. „Není to správné a je to směšné,“ dodal. 

Tzv. readmisní smlouvy jsou dohody, které upravují předávání a přebírání jak vlastních občanů (tj. občanů EU), tak občanů třetích států, kteří nelegálně překročili hranice obou smluvních stran nebo nelegálně na jejich území pobývají. Pro Evropskou unii představují významný nástroj pro boj s nelegální imigrací, která na její území proudí především ze států severní Afriky nebo Blízkého či Středního východu.

V současné době platí, že Evropská unie uzavřela takové dohody se 12 zeměmi – Albánií, Bosnou a Hercegovinou, Makedonií, Moldavskem, Černou Horou, Ruskem, Srbskem, Ukrajinou, Pákistánem, Hong-Kongem, Macaem a Srí Lankou. Vedle Turecka probíhají jednání ještě s Kapverdami a Marokem. 

Návrh dohody s Tureckem byl také předmětem včerejšího (24. února) jednání ministrů spravedlnosti a vnitra (podklady si můžete prostudovat zde). 

Více o vztazích Turecka a Evropské unie a o stavu přístupových rozhovorů, které byly odstartovány v roce 2005, navštivte Links Dossiers.