Turecké referendum posiluje vládní stranu

Turecká Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) vedená premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem zvítězila v neděli (12. září) v zásadním referendu o ústavních reformách. Rozdíl mezi 58 % hlasy pro a 42 % proti je větší, než se předpokládalo, a výrazně posílí AKP před volbami, které se mají konat příští rok.

„Dnes večer jsou poraženi ti, kteří smýšlejí v intencích vojenských převratů. Ukázali jsme, že změna může být přinesena demokraticky,“ citoval Recepa Tayyipa Erdogana Euronews.  

Navrhovaný balíček změn sice schválil již v červenci tohoto roku ústavní soud, muselo ho však ještě potvrdit včerejší referendum. Návrh ústavních změn AKP prezentovala jako zásadní obrat od ústavního pořádku, který byl zaveden po vojenském převratu vedeným generálem Kenanem Evrenem v roce 1980. Referendum totiž připadlo na třicetileté výročí převratu z 12. září 1980 a podle AKP mělo být historickým vyrovnáním s jeho zastánci. 

Vláda také vystupovala proti stoupencům sekularismu, kteří se v roce 2002 pokusili zakázat islámskou AKP na základě údajného porušení zákona o politických stranách.  

Přední opoziční Republikánská lidová strana (CHP), která vedla kampaň proti reformám, varovala, že nová ústava umožní AKP jmenovat soudce a změní Turecko v autoritativní režim jedné strany.  

„V referendu se vyslovilo 42 % občanů proti ústavní změně, 23 % z nich nevolilo vůbec,“ řekl předseda CHP Kemal Kılıçdaroğlu. „To nesmí být podceňováno. 42 % hlasů ukazuje,  že naše strana bude hrát ještě důležitou roli,“ citoval turecký tisk Kılıçdaroğla.  

Volební účast dosahující 78 % se zdá být vysoká, ale to může být způsobeno i tím, že někteří činitelé před referendem pohrozili pokutami těm, kteří se hlasování nezúčastní. Navíc zhruba 700.000 volebních lístků byly označeno za neplatné. Většina pocházela od voličů, kteří se nerozhodli, jaký tábor podpoří.  

V některých volebních místnostech v oblastech s převažující kurdskou populací narušily volby pouliční střety. Vedle těchto nepokojů, při kterých byly zadrženy desítky lidí, se referendum odehrálo v poklidné atmosféře.  

Komise výsledky referenda vítá 

Komisař zodpovědný za rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle uvítal výsledky referenda „jako krok správným směrem“ v rámci tureckého úsilí o přistoupení k EU. Zároveň ale Ankaru pobídl k výraznějším reformám.  

Ve svých předchozích stanoviscích Komise litovala, že se o podobě balíčku ústavních reforem (jak ve fázi příprav, tak během samotného referenda) nevedl v Turecku otevřený dialog.

Přesto Komise ústavní změny podporuje. Vítá jmenovitě, že nová ústava omezuje pravomoci vojenských soudů, rozšiřuje Nejvyšší radu soudců a státních žalobců tak, aby lépe reprezentovala turecké soudnictví, povoluje pozitivní diskriminaci žen a dětí, rozšiřuje práva státních zaměstnanců pro kolektivní vyjednávání a zavádí právní rámec pro vznik úřadu veřejného ochránce práv.