Srbští vojáci se budou podílet na misích EU

Zdroj: The Council of the European Union.

Důstojníci srbské armády se v listopadu připojí k evropské protipirátské misi Atalanta, která probíhá u somálského pobřeží, řekla srbská ministryně obrany Tanja Miščević. Již dříve Srbsko oznámilo, že se bude podílet také na výcviku somálských bezpečnostních sil. Informace přinesla srbská redakce EurActivu.

Srbští důstojníci budou pod vlajkou Evropské unie působit v rámci francouzského kontingentu, řekla v Bělehradu srbská ministryně obrany Tanja Miščević u příležitosti uvedení publikace zabývající se výzvami evropské integrace.  

Protipirátská mise Atalanta je první námořní misí Evropské unie. Byla zahájena v roce 2008 a čítá 1.466 členů. 

Dalším zapojením srbských vojáků v operacích EU bude účast na výcviku somálských bezpečnostních sil v Ugandě (EUTM), uvedla již dříve Miščević.

Letos v květnu podepsaly srbská ministryně vnitra Ivica Dačić a vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton dohodu o výměně a ochraně utajovaných informací, což bylo podmínkou pro účast v evropských misích. 8. června pak zástupci Srbska a EU podepsali v Bělehradu dohodu o podílu Srbska na civilních a vojenských misích EU.

Srbsko se tak zařadilo mezi 20 zemí, které s Unií dohodu o účasti na misích podepsaly nebo o ní vyjednávají. Kromě Atalanty a EUTM má Unie svou vojenskou misi ještě v Bosně a Hercegovině a v 10 dalších zemích působí civilní mise EU.

O krok blíže k EU

Srbsko chce na konci letošního roku získat status kandidátské země EU. Přihlášku do Unie podalo v roce 2009. V této fázi integrace nemá země povinnost se na misích EU podílet. Po podpisu květnové smlouvy ale šéf delegace EU v Srbsku Vincent Degert a Catherine Ashton zdůraznili, že se jedná o významný posun v připojení Srbska k Unii. Ashton prohlásila, že dohoda o podílu Srbska na misích EU je „krokem, který přinese Srbsko blíže k Unii“. „Je to znamení vzájemné důvěry,“ dodala.

Podle rezoluce přijaté srbským parlamentem v roce 2007 je Srbsko neutrální zemí, která se nepodílí na vojenských aliancích. Srbští vojáci se však účastní mírových misí OSN. 23. září byla například vypravena četa, která bude působit na Kypru. Srbská armada má nyní v rámci mírových misích 27 členů. Kromě Kypru, kde je přítomno 7 srbských vojáků, se jedná o Demokratickou republiku Kongo, Libéerii, Pobřeží slonoviny a Libanon.

Srbsko je take členem programu NATO Partnerství pro mír, ale prozatím se neočekává, že by se k alianci připojilo.