Srbsko si bude muset na kandidátský status ještě počkat

Boris Tadić, srbský premiér; zdroj: Rada EU.

Srbsko, které usiluje o členství v evropské sedmadvacítce, se pozvánky do EU na summitu, který právě teď probíhá v Bruselu, s největší pravděpodobností nedočká. Uvádí to předběžné závěry Evropské rady, které lídři členských států a unijních institucí schválí dnes odpoledne.

Srbsko se kandidátského statusu zatím nedočká. Jeho naděje se rozplynuly v momentě, kdy se do oběhu dostaly předběžné závěry summitu Evropské rady, který právě teď probíhá v Bruselu. Dokument bude s největší pravděpodobností schválen později odpoledne. 

Největším odpůrcem toho, aby se Srbsko stalo kandidátem na vstup do Evropské unie už v těchto dnech, je podle všeho Německo. 

Kancléřka Angela Merkel se totiž opakovaně nechala slyšet, že Srbsko musí nejprve urovnat vztahy se svou bývalou provincií Kosovem a pak teprve může na jednání s EU pomýšlet. Kosovo v únoru roku 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost, kterou vloni v létě uznal Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (EurActiv 23.7.2010). I přesto se ale najde několik zemí (i v EU), které s nezávislým Kosovem nesouhlasí. 

K tomu, aby lídři EU na svém dnešním jednání pozvali Srbsko k jednacímu stolu o jeho budoucím členství v EU, nepřispěje zřejmě ani to, že oba znesvářené státy po několikaměsíčním období, kdy spolu nepromluvily ani slovo, minulý týden (2. prosince) uzavřely průlomovou dohodu o společné kontrole srbsko-kosovské hranice. 

Jakýmsi předznamením možného neúspěchu může ale být i jednání ministrů zahraniční evropské sedmadvacítky, které probíhalo před několika dny. Šéfové evropských diplomacií totiž nedokázali dospět k jasnému stanovisku, a proto definitivní rozhodnutí o přidělení kandidátského statusu Srbsku nechali až na summit Evropské rady. 

„I přes všechno, co jsme udělali, stále není jasné, zda Srbsko dostane opravdový kandidátský status nebo podmíněný, což je pro nás nepřijatelné. Musíme počkat na 9. prosinec,“ uvedl po skončení Rady ministrů srbský prezident Boris Tadić.  

Některé členské země EU, například Rakousko, totiž požadují, aby Unie status kandidátské země v případě Srbska podmínila vzorným tříměsíčním plněním dohod s Kosovem. Plnohodnotným kandidátem by se země stala až v březnu příštího roku.