Přístupové rozhovory s Chorvatskem se komplikují: Slovinsko opět hrozí vetem

Zdroj: Evropská komise.

Šéf slovinské diplomacie Samuel Zbogar Chorvatsku pohrozil, že pokud Záhřeb neumožní největší slovinské bance, aby operovala na chorvatském trhu, se členstvím v EU se může rozloučit. Pokud Chorvatsko nepřistoupí na podmínky, Lublaň má v úmyslu zablokovat kapitolu o volném toku kapitálu.

Historie se opakuje. Inkoust na slovinsko-chorvatské dohodě, ve které se oba státy dohodly na vyřešení bilaterálního hraničního sporu na základě mezinárodní arbitráže (EurActiv 5.11.2009), ještě nestihl ani pořádně zaschnout a přístupovým rozhovorům mezi EU a Chorvatskem opět hrozí, že budou zablokovány.  

Postaral se o to slovinský ministr zahraničí Samuel Zbogar, který se nechal v pátek (18. června) slyšet, že Chorvatsko nebude schopno dokončit přístupové rozhovory s Evropskou unií, pokud neotevře svůj trh největší slovinské bance Nova Ljubljanska Banka (NLB). 

„Dle kritérií pro uzavření vyjednávací kapitoly…, která se týká volného toku kapitálu, Slovinsko očekává, že Chorvatsko nebude NLB bránit v tom, aby vstoupila na chorvatský finanční trh,“ řekl Zbogar v rozhovoru pro agenturu Reuters.  

Vyjednávání s Chorvatskem probíhá celkem ve 35 kapitolách a žádná kapitola nemůže být uzavřena, pokud s tím nesouhlasí celá sedmadvacítka.

„V opačném případě by to znamenalo, že Chorvatsko diskriminuje jednoho ze členských států, a to není v souladu s evropským právem,“ dodal ministr. 

O co vlastně jde? Chorvatská centrální banka brání vstupu NLB na trh kvůli dosud nedořešeným finančním závazkům vůči jejím chorvatským klientům, které Záhřeb vyčíslil až na 172 miliónů euro. Slovinská vláda se ale brání tím, že dluh náleží bance Ljubljanska Banka (LB), od které se NLB v roce 1994 na základě zvláštního zákona odštěpila a od té doby funguje nezávisle. 

Chorvatsko, které zahájilo přístupové rozhovory v roce 2005, v současné době ukončilo jednání v 18 kapitolách (EurActiv 20.4.2010), a doufá proto, že se mu podaří uzavřít zbývající kapitoly do konce letošního roku. Plného členství by pak mohlo dosáhnout v roce 2012 (EurActiv 6.11.2009).