Sarkozyho návštěva Ankary Turky nepotěšila, členství v EU je stále vzdáleno

Blesková návštěva francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v turecké Ankaře přinesla Turkům zklamání. Vedle otázek spojených se spoluprácí obou zemí v rámci skupiny G20 se věnovala i budoucnosti vztahů Turecka a EU, avšak v tomto ohledu nepřinesla nic nového – vyhlídky Turecka na členství v EU jsou stále zatím v nedohlednu.

Pětihodinová pracovní návštěva francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho v Ankaře, která proběhla minulý týden v pátek (25. února), za sebou zanechala hořkou příchuť. Turci se také netajili tím, že pro ně do určité míry představovala i zklamání.

Sarkozy, který do Turecka zavítal poprvé od svého zvolení do prezidentského úřadu v roce 2007 (a coby francouzský prezident po téměř 19 letech), se při jednáních o vzájemné spolupráci obou zemí ve skupině G20 nevyhnul otázce případného tureckého vstupu do Evropské unie.

O tom, že se tak pouští na tenký led, nepochyboval nikdo – není totiž žádným tajemstvím, že země galského kohouta upřednostňuje v případě Ankary jinou formu přidružení než plnohodnotné členství.

„Myslím, že je lepší se o věcech bavit nyní, než se jednoho dne octnout ve slepé uličce,“ řekl francouzský prezident na společné tiskové konferenci se svým tureckým protějškem Abdullahem Gülem. Nic jiného na adresu budoucího členství Turecka v EU nepadlo. Sarkozy pouze dodal, že obě strany nesmí ustat v diskusích.   

Turecko je kandidátem na vstup do EU od roku 2005. Od té doby se mu v průběhu přístupových jednání podařilo uzavřít jen jednu kapitolu z celkových 35. Dalších osm je od roku 2006 trvale zablokovaných především kvůli odmítavému přístupu Turecka k urovnání vztahů s Kyprem (více o přístupovém procesu Turecka v Links Dossiers).

Oko za oko, žvýkačka za žvýkačku

I přesto, že Sarkozyho návštěva Turecka nevnesla do vzájemných vztahů obou zemí nic nového, postarala se o pořádný rozruch. Turecká média totiž zachytila francouzského prezidenta, jak krátce po příletu na letiště žvýká žvýkačku, což je v Turecku považováno za mimořádné urážlivé.

Starosta Ankary Melih Gökçek se proto rozhodl, že Sarkozymu oplatí stejnou mincí. Při vyprovázení francouzské hlavy státu na letiště si ostentativně zažvýkal také. Sarkozyho reakci se nepodařilo zjistit.

Podle informací tureckých médií (Zaman), to není zdaleka poprvé, kdy se Sarkozy něčeho takového v přítomnosti vysoce postaveného tureckého politika dopustil. Svůj zlozvyk si nedokázal odpustit totiž ani na setkání s prezidentem Gülem v Paříži v roce 2009.