Šance Srbska na vstup do EU se po zatčení Mladiče zvýšily

Ratko Mladić; zdroj: CreativeCommons.org.

Zatčení bývalého vrchního velitele bosenskosrbské armády Ratka Mladiče, kterého mezinárodní soudní tribunál viní ze spáchání nejvážnějších zločinů proti lidskosti, posunulo Srbsko zase o krok blíž k branám EU. Shodují se na tom vysocí představitelé Evropské unie, včetně českého zástupce v Komisi – eurokomisaře pro rozšíření Štefana Füleho.

Zatčení hledaného válečného zločince Ratka Mladiče srbskou policií oznámil včera (27. května) prezident země Boris Tadić na rychle svolané tiskové konferenci, kterou v přímém přenosu přenášela srbská televize.

„Mladić byl zadržen na srbském území dnes časně ráno,“ oznámil prezident a bez dalších podrobností jen dodal: „Proces jeho vydání tím začal.“

Spolupráce s ICTY je stále zásadní

Stalo se tak zrovna v době, kdy na oficiální návštěvu Bělehradu spěchala vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton. Měla v plánu Srbsku, které se netají svými ambicemi na členství v Evropské unii, připomenout, že pokud chce do Unie skutečně vstoupit, musí splnit hlavní podmínku – vydat válečné zločince Ratka Mladiče a Gorana Hadžiče mezinárodnímu tribunálu.

„Jedná se o důležitý krok pro Srbsko i pro mezinárodní spravedlnost,“ komentovala Mladičovo zatčení „evropská ministryně zahraničí“ v následném prohlášení pro tisk.

„Očekáváme, že pan Mladić bude Mezinárodnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) vydán bez dalšího odkladu. Plná spolupráce s ICTY zůstává pro srbské členství v EU naprosto zásadní,“ dodala.

Bývalý vrchní velitel bosenskosrbské armády, kterého mezinárodní tribunál viní ze spáchání zločinů proti lidskosti a z genocidy nesrbského obyvatelstva na území Bosny na začátku devadesátých let, byl zadržen ve vesnici Lazarevo poblíž města Zrenjanin na severovýchodě země zhruba 100 kilometrů od hlavního města Bělehradu.

Dům, v němž se Mladić skrýval, patřil jeho příbuzným a byl sledován po dobu dvou týdnů, prozradil policejní zdroj.

Seznam je pouze kratší

V reakci na včerejší převratnou událost svolal mimořádnou tiskovou konferenci i eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle, který srbské úřady a bezpečnostní složky za dopadení hledaného zločince pochválil.

Ocenil pak zejména prezidenta Tadiće, a to nejen za to, že pomohl k vydání Mladiče před haagský tribunál, ale i za to, že tím přispěl ke smíření a stabilitě regionu.

Jelikož byla obvinění proti Mladičovi vznesena již v roce 1995, a od té doby se jej až do včerejšího dne nepodařilo vypátrat (poslední stopa vystydla v roce 2002), někteří představitelé Západu se domnívali, že Srbsko není příliš ochotno bývalého vrchního velitele armády vydat.

Pravdou totiž zůstává, že část Srbů dodne vidí v Mladičovi válečného hrdinu a zapáleného vlastence.

„Je dnes Srbsko blíže Evropské unii, než bylo včera? Ano! Odpověď zní, že rozhodně ano,“ neskrýval optimismus komisař Füle. „Maže se tím seznam reforem, seznam kritérií, která musí být stále splněna před tím, než Komise učiní jakákoliv rozhodnutí? Ne. Seznam je pouze kratší o jediný bod,“ dodal.

Uzavření temné kapitoly evropských dějin

Zadržení Mladiče potěšilo i další vysoké představitele EU. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso, který se zrovna účastnil summitu zemí G8, na Twittteru napsal, že „Mladičovo zadržení ukazuje, že Srbsko drží slovo, takže můžeme věřit jejich odhodlání přiblížit se EU.“

Výhody Twitteru jako rychlého prostředku komunikace využil i švédský ministr Carl Bildt, který během války v Jugoslávii působil jako jeden z vysoce postavených vyjednavačů. „Velmi vřele gratuluji prezidentovi Tadičovi k zatčení Mladiče. Nikdy jsem nepochyboval o jeho odhodlání a vím, jak velké úsilí to všechno stálo (…). Temná kapitola v evropské historii může být nyní uzavřena!“

Bildt také naznačil, že je ochotný v celém případu svědčit. „Těším se na návrat do Haagu a k ICTY, abych pomohl v Mladičově procesu,“ napsal.

Úspěch srbské policie a bezpečnostních složek ocenil i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Srbská vláda prokázala, že jedná bezvýjimečně v souladu s vládou práva. Doufám, že dopadení Mladiče významně uspíší přibližování Srbska k EU,“ uvedl.

Ke gratulacím se přidala i německá kancléřka Angela Merkel, britský ministr zahraničí William Hague nebo francouzský prezident Nicolas Sarkozy.