Rozhovory s Islandem nejsou mrtvé, pouze zpomalují

Zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Andreas Tille.

Island nepřerušil přístupové rozhovory s EU, pouze je zpomalil, vyvrátil spekulace tisku islandský velvyslanec při EU v Bruselu. Důvodem jsou blížící se dubnové parlamentní volby.

„Správný výklad je, že přístupové rozhovory o vstupu Islandu do EU zpomalujeme, což v žádném případě neznamená, že je přerušujeme. To nikdy nebylo záměrem,“ sdělil bruselské redakci EurActivu islandský velvyslanec při EU Thorir Ibsen

Reagoval tak na spekulace, které se tento týden začaly šířit tiskem. „Důvodem, proč došlo ke zpomalení, je to, že chceme zajistit, aby přístupový proces probíhal v období před parlamentními volbami (27. dubna) s rozvahou a v klidu,“ vysvětlil Ibsen. 

Islandská vláda se k tomuto kroku rozhodla prý proto, že chce, aby jednání v „obtížných“ kapitolách, jako je například rybolov, zemědělství nebo volný pohyb kapitálu, pokračovala až po oznámení volebních výsledků. 

Rozhovory v ostatních kapitolách mají ale podle Ibsena probíhat bez jakýchkoliv změn. 

Ibsen vysvětlil, že přijímat důležitá vládní rozhodnutí ohledně choulostivých záležitostí tak krátce před volbami by bylo „nedemokratické“. 

Zdůraznil také, že i v jiných zemích, které se ucházejí o členství v EU, je běžné, že těsně před volbami se rozhovory o vstupu do EU zpravidla zpomalují. 

Na otázku, zda nejde spíše o to, že se vstup Islandu do EU stal pro vládu otázkou druhotného významu, Ibsen odpověděl, že není tou pravou osobou, která by měla odpovídat. Dodal ale, že se očekává, že „proces bude po volbách pokračovat“. 

O tom, že by rozhovory o přistoupení Islandu k EU zaznamenaly nějakou změnu nic nevěděl ani mluvčí eurokomisaře pro rozšíření Štefana Füleho Peter Stano

„Zaznamenali jsme jejich rozhodnutí. Komise je ale i nadále přesvědčena, že vstup Islandu do EU přinese výhody oběma stranám, a i nadále bude Island na této cestě směrem ke členství v EU provázet,“ uvedl.

Island o členství v EU požádal v roce 2009 poté, co jeho hospodářství utrpělo v důsledku finanční krize (EurActiv 24.7.2009). Jednání probíhají v celkem 35 kapitolách. 

Harmonizace jeho právního systému s právem EU už ale probíhá několik desetiletí. Island je již od roku 1972 členem Evropského hospodářského prostoru (EHP) a o více jak dvacet let později podepsal schengenskou dohodu o volném pohybu osob. Ze záznamů Evropské komise lze také vyčíst, že ostrov v Atlantském oceánu se bezmála 16 let podílí na evropském výzkumu a zároveň je součástí nejrůznějších programů z oblasti kultury a vzdělání. 

V zemi od roku 2009 vládne koaliční vláda Sociálně-demokratická aliance (SDA) společně s Levicovými zelenými (LG). Průzkumy veřejného mínění ale naznačují, že mnohem větší oblibě se mezi voliči těší Strana nezávislosti (IP), která se dlouhodobě staví proti vstupu Islandu do EU. 

Podrobnější informace o vztazích EU a Islandu si můžete přečíst v Links Dossier.