Řecko-makedonský spor: řešení máte pod nosem

Známý think-tank nedávno přišel s řešením dlouhotrvajících neshod o název země, které vedou Makedonie a Řecko: Skopje změní název „Makedonie“ na oboustranně přijatelné jméno až v den, kdy se stane členskou zemí Evropské unie. I přesto, že návrh zní poněkud exoticky, vzbudil pozornost médií.

Zdá se to být jednoduché. Před několika týdny renomovaný think-tank European Stability Initiative (ESI) přišel s návrhem, jak vyřešit dlouholetý spor, který vede Makedonie s Řeckem ohledně jejího názvu. Rozepře stály i za neúspěšným vstupem Makedonie do NATO a jsou i jedním z důvodů, proč Evropská unie zatím neodstartovala s touto západobalkánskou zemí přístupové rozhovory.

Skopje v současnosti používá název Republika Makedonie, který, spolu se státními symboly, odkazuje na území historické Makedonie, ležící z větší části v sousedním Řecku. Na nátlak Řeků byli Makedonci přijati do OSN jako Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM).

Řešení, které nabízí ředitel ESI Gerald Knaus, svým důvtipem vzbudilo pozornost regionálních médií a rozpoutalo širokou debatu.

Nic víc, nic míň

Výchozím bodem pro Knausův návrh je předpoklad, že obě strany jsou nakloněny oboustranně přijatelné dohodě – Řecko má totiž na integraci západního Balkánu do Evropské unie přirozený zájem a Makedonie je kvůli členství v Evropské unii ochotna činit ústupky.

Zakopaný pes je však v tom, že Makedonie „na změnu názvu na základě pouhého slibu zahájení rozhovorů s nejistým výsledkem s největší pravděpodobností nepřistoupí.“

A jak tedy z tohoto začarovaného kruhu ven? Knaus to vidí zcela jednoduše: Makedonie přislíbí, že si přijetím ústavního dodatku změní název (na základě oboustranně přijatelné dohody) a Řecko jí přestane bránit přístupovým rozhovorům. K faktické změně názvu však dojde až v den, kdy se Makedonie stane plnohodnotným členem Evropské unie.

Pokud se tak nestane, makedonská vláda název státu měnit nemusí, uzavírá Knausův návrh.