Přístupová smlouva s Chorvatskem bude podepsána začátkem prosince

Jadranka Kosor, chorvatská premiérka, José Manuel Barroso, předseda Evropské komise; zdroj: Evropská komise.

Členské země EU daly zelenou anglickému znění přístupové smlouvy s Chorvatskem. Podle včerejšího (14. září) vyjádření polského předsednictví je vysoce pravděpodobně, že dokument bude slavnostně podepsán začátkem prosince.

Přístupová smlouva, přesněji řečeno její anglická verze, kterou uzavře Brusel s kandidátskou zemí Chorvatskem, je na světě. S novinkou, která po záplavě negativních zpráv o dění v eurozóně působí o něco optimističtěji, přišlo včera polské předsednictví.

Podle polského diplomata, který si nepřál zveřejnit své jméno, nyní text poputuje k Evropské komisi a následně do Evropského parlamentu. Hlasování je naplánováno na 1. prosince letošního roku.

Ale tím celý proces nekončí. Na konci října, kdy již bude 300stránkový text přeložen do dalších 22 jazyků EU, bude předložen členským zemím k ratifikaci. V České republice v současné době probíhají diskuse o tom, zda se bude o smlouvě hlasovat společně s výjimkou z Listiny základních práv EU, která je součástí Lisabonské smlouvy a kterou pro Česko vyjednal prezident Václav Klaus (EurActiv 22.6.2011 a EurActiv 13.7.2011). Podle zatím posledního vyjádření ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (pro Českou televizi) na toto téma je ale o obou záležitostech „možné hlasovat časově ve stejnou dobu, ale nelze je spojit v jedno hlasování.“ Důvodem je prý odlišný typ smluv.

Na rozdíl od Chorvatska, jemuž referendum nařizuje právo EU, není o žádné členské zemi EU známo, že by se k lidovému hlasování chystala.

Varšavská smlouva?

I když se může zdát, že je vše již dopřede nalinkováno, podle polského diplomata je stále ve hvězdách, kde proběhne slavnostní podpisový ceremoniál. Ministr zahraničí Polska Radek Sikorski nedávno novinářům sdělil, že si dokáže představit, že by se přístupové smlouvě s Chorvatskem říkalo „Varšavská“.

Zároveň také není úplně jasné, kdy přesně k podpisu oné smlouvy dojde (ví se pouze, že to bude na začátku prosince). V Chorvatsku se totiž budou v neděli 4. prosince konat parlamentní volby, a polský tisk se proto oddává spekulacím, že by k podpisovému ceremoniálu mohlo dojít ještě před nimi, tj. v pátek 2. prosince.

Důvodem, proč by polské předsednictví mohlo vybrat zrovna tohle datum, se totiž sám nabízí. Byla by to určitá pomoc stávající chorvatské premiérce Jadrance Kosor, jejíž Chorvatská demokratická unie patří k Evropské lidové straně (panevropské politické straně i frakci v Evropském parlamentu) stejně jako Občanská platforma polského premiéra Donalda Tuska.

Již zmiňovaný polský diplomat je ale přesvědčen, že ceremoniál proběhne až po volbách, tj. 5. prosince.

Pokud vše půjde podle plánů, Chorvatsko do EU vstoupí 1. července 2013.