Prezident Zeman je na návštěvě Srbska, bude jednat i o vstupu země do EU

zdroj: Shutterstock.com; autor: yakub88

Prezident Miloš Zeman dnes zahájil dvoudenní oficiální návštěvu Srbska. Již v minulosti se Zeman nechal slyšet, že podporuje vstup této země do EU. Právě rozšíření Unie o Bělehrad a ekonomická agenda by měly být hlavními tématy prezidentovi návštěvy.

Dnes (1. dubna) začíná dvoudenní oficiální návštěva prezidenta Miloše Zemana a jeho manželky Ivany v Srbsku. Prezident se setká například se svým protějškem Tomislavem Nikolićem a předsedou srbské vlády Ivicou Dačićem.

„Tématy jednání budou například podpora evropské orientace Srbska a samozřejmě ekonomická agenda. Připomínám, že se pan prezident během své státní návštěvy zúčastní dvou podnikatelských seminářů,“ řekl ČTK mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Vstup do šesti let?

Brusel zahájil oficiální přístupová jednání s Bělohradem v polovině ledna 2014. Srbský premiér Dačić stanovil za cílový rok vstupu roku 2020.

Hlavním problémem oficiálních rozhovorů bude nejspíše problematický vztah Srbska a Kosova, Bělehrad však také musí provést řadu reforem.

O vztazích mezi Evropskou unií, Srbskem a Kosovem si přečtěte v našem přehledu.

Podporu srbskému vstupu vyjádřil prezident Zeman už na setkání v Záhřebu, které se konalo vloni v létě k příležitosti vstupu Chorvatska do Evropské unie.

Zeman při té příležitosti Nikolićovi mimo jiné řekl, že že by uvítal více českých investic v Srbsku. Dodal, že by se české firmy mohly například podílet na srbské privatizaci.

Ve středu a čtvrtek bude prezident pokračovat oficiální návštěvou Slovinska.

Autor: Anna Kuznická