Prezident Vučić při inauguraci slíbil proevropské směřování Srbska

Srbský prezident Aleksandar Vučić © EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Srbský prezident Aleksandar Vučić včera před poslanci složil přísahu a zahájil tak své druhé funkční období ve funkci hlavy státu. Slíbil při této příležitosti proevropské směřování země a naznačil, že se Bělehrad přidá k západním sankcím proti Rusku. Hegemon srbské politiky získal ve volbách z 3. dubna bezmála 59 procent hlasů, čímž získal druhý pětiletý mandát hned v prvním kole.

Ve svém inauguračním projevu se Vučić vyslovil pro vstup své země do Evropské unie. Současně připustil, že Srbsko se pro dosažení tohoto cíle musí zlepšit na poli vlády práva, mediálních svobod či demokratizace.

Balkánská země je kandidátskou zemí na členství v EU od roku 2012. Vstupu však dosud brání nedostatek reforem i nevyřešené politické otázky, jako je uznání nezávislosti Kosova. Bělehrad pod Vučičovým vedením pěstuje současně přátelské vztahy s Moskvou a Pekingem.

Kritici Vučiče viní, že za dobu jeho přibližně deset let trvající politické dominance se Srbsko vydalo cestou autoritářství a od členství v EU se ve skutečnosti spíše vzdaluje.

„Musíme se zabývat novými sankcemi a věcmi, které nás mohou poškodit. Požádáme proto naše evropské partnery, aby nám pomohli,“ citovala stanice RTS z pasáže Vučičova projevu věnované válce na Ukrajině.

Ruskou agresi vůči Ukrajině srbský prezident označil za porušení mezinárodního práva, kterého se však podle něj „v desítkách případů dopouštěly i západní mocnosti“. V této souvislosti zmínil bombardování Jugoslávie zeměmi NATO v roce 1999.

Srbsko v poslední době čelí zvýšenému tlaku západních států, aby sladilo svou zahraniční politiku se sedmadvacítkou a přidružilo se k sankcím na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. To však Vučić dosud odmítal, i s ohledem na proruské smýšlení velké části srbského obyvatelstva.

Vučić složil přísahu před Národní skupštinou, která funguje téměř dva měsíce od parlamentních voleb – konaných souběžně s prezidentskými – stále ve starém složení. Volební komise totiž dosud nevyhlásila oficiální výsledky hlasování. Vytvoření nové vlády vzešlé z dubnových voleb by podle Vučiče mělo být hotovo nejpozději do konce července.

The Capitals: Ten, kdo bombardoval Srbsko, nás nemůže vyzývat k sankcím vůči Rusku, říká srbský ministr

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.