Právníci Tymošenko si kvůli podmínkám její vazby stěžují ve Štrasburku

zdroj: WikimediaCommons.org, autor: Euku

Zatímco kasační soud na Ukrajině dnes (29. srpna) zamítl stížnost Julije Tymošenko proti sedmiletému rozsudku, její právníci si u Evropského soudu pro lidská práva stěžují kvůli podmínkám, jaké měla bývalá premiérka ve vazbě. Opozice se také obrátila na ukrajinský Nejvyšší správní soud kvůli vyloučení Tymošenko z říjnových voleb.

Právní zástupci bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenko včera u Evropského soudu pro lidská práva kritizovali podmínky, za jakých byla držena ve vazbě před vynesením rozsudku, který ji poslal na sedm let do vězení. Podle jejich tvrzení mělo navíc její zadržení v roce 2011 za účel vyřadit ji z účasti ve volbách.

Štrasburský soud by měl rozhodnout o tom, zda bylo legální držet Tymošenko ve vazbě a posoudit, jestli tam měla přijatelné podmínky. Podle jejích právníků byla politička držena v nedostatečně vytápěné cele, ve které bylo neustále rozsvíceno a kde ji po celou dobu sledovaly kamery.  

„Poprosila mě, abych vás jejím jménem požádal o pomoc,“ řekl před soudem právní zástupce Sergej Vlasenko.

„Jediný důvod pro její zadržení bylo vyloučit ji z ukrajinského politického života a zabránit jí, aby se zúčastnila parlamentních voleb, které se konají 28. října,“ dodal. Podle mnohých názorů bylo odsouzení Tymošenko především politicky motivovaným krokem ze strany současného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, pro kterého představuje bývalá premiérka největšího politického rivala.

Jeden soud za druhým

Pokud jde o další vývoj v případu Tymošenko, která byla poslána do vězení kvůli podepsání nevýhodné smlouvy na dodávky ruského zemního plynu, kasační soud dnes zamítl její stížnost proti sedmiletému rozsudku. Definitivně tak ztratila šanci na propuštění.

Strana bývalé premiérky, Baťkivščyna (Vlast), se již také obrátila k ukrajinskému Nejvyššímu správnímu soudu kvůli tomu, že ústřední volební komise odmítla Tymošenko a bývalého ministra vnitra Jurije Lucenka registrovat jako kandidáty do říjnových voleb.  

Podle kritiků přitom vyloučení nejvýraznější osobnosti opozice znamená, že volby nebudou svobodné ani spravedlivé.

„Všichni soudci na Ukrajině jsou nyní pod plnou kontrolou Janukovyčova režimu, který chce zničit mou matku,“ prohlásila dcera političky Jevhenija Tymošenko.

Právníci bývalé premiérky budou muset vyčerpat všechny možnosti odvolání, které u ukrajinských soudů mají, aby se mohli ke štrasburskému soudu pro lidská práva obrátit i s případem jejího odsouzení.