Srbsko je podle Komise připraveno na přístupová jednání

Bělehrad; zdroj: Evropská komise

Poté, co Srbsko s Kosovem uzavřelo dohodu o normalizaci vzájemných vztahů, dnes (22. dubna) Evropská komise doporučila Radě zahájit přístupová jednání se Srbskem. Právě vyostřené vztahy s Kosovem, jehož nezávislost Srbsko neuznává, totiž bránily v pokroku balkánské země na cestě do evropské integrace. Komise doporučuje také začít jednání s Kosovem o Stabilizační a asociační dohodě.

Hlavní překážkou pro otevření přístupových jednání se Srbskem byly jeho napjaté vztahy se sousedním Kosovem. Srbský premiér Ivica Dačić a kosovský premiér Hashim Thaçi ale v pátek předběžně uzavřeli dohodu, kterou pro normalizaci jejich vztahů po měsících vyjednávání připravila EU.

Kosovský parlament ji oficiálně schválil už včera večer, dnes ji potvrdila i srbská vláda. V reakci na to Komise ve své dnešní zprávě ohlásila, že doporučuje otevření přístupových jednání se Srbskem. Zdůraznila také, že bude nadále monitorovat další vývoj v Srbsku a ocenila jeho reformní snahy.

„Srbsko a Kosovo dokázaly, že se umí zaměřit na budoucnost, raději než aby zůstávaly zapleteny v minulosti. Naše doporučení je proto jasné: Srbsko i Kosovo si zaslouží významně pokročit ve svých evropských vyhlídkách," uvedl k doporučení komisař pro rozšíření Štefan Füle.

Evropská komise zároveň doporučila i zahájení vyjednávání s Kosovem o Stabilizační a asociační dohodě.

Dohoda s Kosovem

Podle Dačiće je vyjednaná dohoda s Kosovem pro Srbsko velice příznivá. Podobně Thaçi dokument přivítal s tím, že zaručuje mezinárodní uznání kosovské státnosti, suverenity a územní integrity. Jedná se podle něj o historickou dohodu, která umožní další normalizaci srbsko-kosovských vztahů.

Ty komplikuje hlavně početná menšina Srbů na severu Kosova. Podle dohody bude mít autonomii v oblasti hospodářského rozvoje, vzdělávání či zdravotnictví. Bude mí také vlastního policejního důstojníka a odvolací soud. Obě strany se dále zavázaly, že vzájemně nebudou bránit svým snahám o zapojení se do evropské integrace.

Uzavření dohody ale vyvolalo protesty v Bělehradu, kde se o víkendu sešlo na dvě stovky demonstrantů s hesly jako „My se Kosova nevzdáme“ nebo „Kosovo je Srbsko“.

Kosovo vyhlásilo samostatnost na Srbsku v roce 2008. Srbsko patří k několika evropským státům, které j neuznaly. V EU je to Španělsko, Řecko, Slovensko, Rumunsko a Kypr.

Konkrétní datum, kdy dojde k zahájení přístupových rozhovorů se Srbskem, ještě není známé. Dnes se v Lucemburku koná pravidelná schůzka ministrů zahraničí členských států EU. Podle slov irského ministra zahraničí Eamona Gilmorea o něm ale ještě rozhodnuto nebude.