Ohrozí zákaz pochodu gayů srbskou kandidaturu na členství v EU?

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Idea go.

Zákaz pochodu gayů, který se měl uskutečnit tento víkend v Bělehradu, kvůli údajným bezpečnostním rizikům může mít hořkou dohru. Rozhodnutí srbských úřadů se totiž nelíbí představitelům Evropské unie, a může tak zkomplikovat cestu Srbska do EU.

Srbská policie zakázala pochod homosexuálů ulicemi Bělehradu, který byl ohlášen na tuto sobotu, aby se tak vyhnula případným násilnostem. Zákaz vydal premiér Ivica Dačić poté, co ho k tomu údajně vyzvala srbská pravoslavná církev.

Zpráva si vysloužila mezinárodní kritiku, k níž se přidali i představitelé Evropské unie. Evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle ji včera (4. října) označil za nešťastnou. Evropská komise totiž v těchto dnech finišuje pravidelné zprávy o pokroku kandidátských zemí na cestě k EU. Měly by být zveřejněny příští středu.

„Přijal jsem toto sdělení srbských úřadů s lítostí,“ uvedl v prohlášení, kde připomněl, že Bělehrad se podobně zachoval i minulý rok. Loňský průvod gayů byl odvolán kvůli obávám z opakování scénáře, ke kterému došlo v roce 2010. Pochod se tehdy zvrhl v demonstraci, při niž bylo zraněno více než sto lidí. Došlo i k rabování obchodů a v ulicích hořela auta.

Akce byla letos odvolána podle agentury Beta, partnera EurActivu v Srbsku, i přes deklarovanou podporu některých západních politiků, například šéfa sociálnědemokratické frakce v Evropském parlamentu Hannese Swobody.

Lidská práva

Zákaz pochodu srbských homosexuálů se nelíbí ani dalším členům Evropského parlamentu. Z porušení základních lidských práv srbskou vládu obvinila například nizozemská europoslankyně za zelené Marije Cornelissen. „Buď nejsou ochotni chránit zranitelné lidi a svobodu shromažďování, nebo toho nejsou schopni,“ řekla EurActivu. Obojí je podle ní odsouzeníhodné. „Chystám se doporučit Komisi, aby nezahájila přístupový proces,“ dodala.

Srbsko, které se kandidátského statusu dočkalo na začátku března letošního roku (EurActiv 2.3.2012), si podle zdroje z blízkosti Evropské komise v řadě reforem vede obstojně. V jiných oblastech, jako jsou například lidská práva, ale prý stále zaostává.

„Vítám ambiciózní přístup, který počítá s tím, že se může o jejich otevření rozhodnout ještě letos. Komise bude napomáhat k tomu, aby se všechny stanovené kroky podařilo naplnit skutečně ještě do konce tohoto roku,“ uvedl na adresu Srbska coby kandidáta na vstup do EU v nedávném rozhovoru pro EurActiv eurokomisař Füle.