Nepromarněte svou šanci, vzkázal Füle Srbsku

Srbsko má historickou příležitost, jak v brzké době zahájit přístupové rozhovory s EU, musí ale urovnat vztahy s Kosovem, uvedl eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle, který na konci minulého týdne (17. září) zavítal do hlavního města této balkánské země – Bělehradu.

„Evropská komise je toho názoru, že nyní nadešel ten správný čas, aby EU brala srbskou přihlášku do EU vážně,“ prohlásil evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle krátce poté, co se v Bělehradu setkal se srbským prezidentem Borisem Tadićem.

Impulsem k těmto slovům byla komisařovi kompromisní rezoluce, kterou v minulých dnech na půdě OSN předložilo Srbsko společně s evropskou sedmadvacítkou (EurActiv 9.9.2010).

Rezoluce, která je hodnocena jako nový počátek ve vztazích EU-Srbsko, se týkala (nezávazného) verdiktu Mezinárodního soudního dvora (ICJ), jenž na konci července posuzoval jednostranné vyhlášení nezávislosti bývalou srbskou provincií Kosovem na Srbsku (EurActiv 23.7.2010).

„Panuje tu všeobecný pocit, že tato příležitost by neměla být promarněna,“ řekl také během své bělehradské návštěvy Füle, jenž do této balkánské země odjel s jediným cílem: udržet pozitivní kurs vzájemných vztahů a diskutovat další postup při integraci Srbska do EU. Komisař zároveň připomněl, že úspěch srbské integrace bude záviset na pokroku, který tato země udělá.

Je to morální povinnost

Prezident Tadić místnímu tisku prozradil, že ambicí Srbska je, aby přístupové rozhovory s EU začaly co nejdříve. To si ovšem vyžádá hlubší strukturální změny v srbské společnosti, posilování institucí, převzetí zodpovědnosti a boj proti korupci a organizovanému zločinu, řekl také Tadić.

V souvislosti s rozhodnutím soudců ICJ srbský prezident prohlásil, že dokončení spolupráce s haagským tribunálem představuje pro Srbsko „morální povinnost“ a „zásadní podmínku pro urovnání vztahů“ v regionu.

„Po všech rozhovorech, které jsem zde absolvoval, cítím povzbuzení z odhodlání, jež jsem při nich viděl. A jsem proto přesvědčen, že budeme svědky pragmatické regionální spolupráce, do níž se zapojí všechny sousední země, včetně Prištiny,“ shrnul dojmy z bělehradské návštěvy komisař Füle.

Füle se v Bělehradu kromě prezidenta Tadiće setkal také se srbským premiérem Mirkem Cvetkovićem a dalšími členy vlády.