Nečas: Etnické nepokoje v Makedonii mohou zkomplikovat její cestu do EU

zdroj: Vláda ČR.

Podle českého premiéra Petra Nečase by etnické násilí, které v posledních dnech propuklo v Makedonii, mohlo narušit snahy země stát se členem evropské sedmadvacítky. Nečas to uvedl po setkání se svým makedonským protějškem Nikolou Greuvským ve Skopje. Dodal ale, že Česká republika orientaci země na EU a NATO plně podporuje.

„Rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu je naší zahraničně-politickou a ekonomickou prioritou. Jsme připraveni maximálně podporovat tento proces, který vnímáme jako nejlepší cestu ke stabilitě a prosperitě celého regionu,“ uvedl po setkání s makedonským premiérem Nikolou Gruevským český ministerský předseda Petr Nečas

Ten do hlavního města Makedonie zamířil na oficiální návštěvu včera (17. dubna) v doprovodu českých podnikatelů a dvojice ministrů – dopravy (Pavel Dobeš) a průmyslu a obchodu (Martin Kuba). 

Kromě obchodních vazeb obou zemí byla jedním z témat schůzky i otázka vstupu Makedonie do Evropské unie a NATO. Makedonie je kandidátskou zemí na členství v EU od roku 2005 a Evropská komise již několik let doporučuje oficiální zahájení přístupových rozhovorů. Důvodem, proč se tak dosud nestalo, je odmítavý postoj jiné členské země EU, kterou je Řecko.

Stojí za tím dlouhodobý spor o název „Makedonie“, který si z historických důvodů nárokují obě země. Jméno totiž odkazuje na stejnojmennou provincii, která leží na severu Řecka. Zatímco OSN, NATO a EU uznávají Makedonii pod názvem Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM), na domácí půdě tato země používá název Makedonská republika (více např. EurActiv 2.3.2011). 

Podle českého premiéra, kterého citovala ČTK, by snahy Makedonie stát se členem EU mohly zkomplikovat etnické nepokoje, které zemi zasáhly minulý týden. Před pravoslavnými Velikonocemi tu totiž došlo k zatím nevyjasněné vraždě několika makedonských rybářů. Obvinění padla na místní albánskou komunitu. 

Premiér Nečas i jeho makedonský protějšek se shodli na tom, že prioritou číslo jedna je nyní situaci uklidnit a násilí zastavit.

S tím souhlasí i evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle. Podle něj zatím neexistuje důvod k tomu domnívat se, že za vraždami stojí etnický či rasový podtext, řekl ČTK.