Napětí na srbsko-kosovské hranici roste

Catherine Ashton, vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku; zdroj: Rada EU.

Administrativní srbsko-kosovská hranice zažila další útok. Před dvěma dny se přechod Jarinje pokusila obsadit kosovská policie, tentokrát na něj zaútočila skupina maskovaných Srbů se zápalnými lahvemi. Evropská unie oba incidenty ostře odsoudila.

„Potvrdilo se, že na tento objekt (hraniční přechod Jarinje) byl spáchán žhářský útok… Zároveň se potvrdily i zprávy o střelbě na nedaleké jednotky KFOR,“ píše se v tiskovém prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters.

Text už ale neobsahuje informace, zda při incidentech došlo k nějakému zranění nebo jestli jednotky mezinárodního společenství opětovaly palbu.

Podle informací agentury BETA na hraniční přechod zaútočilo asi „tucet mladých“ Srbů a zraněn byl reportér zpravodajské agentury Tanjug.

Výpověď jiného očitého svědka, jehož jméno nebylo zveřejněno, hovoří o tom, že útočníky byli maskovaní muži vyzbrojení dřevenými holemi, sekerami a páčidly, kteří metali zápalnými lahvemi. „Později dokonce přijel buldozer, aby hořící budovy srovnal se zemí,“ uvedl.

Komentátoři se tak domnívají, že se s největší pravděpodobností jednalo o odvetný krok v reakci na pokus kosovské policie o obsazení dvou přechodů na srbsko-kosovské hranici na severu Kosova, k němuž došlo kvůli srbské obchodní blokádě Kosova v noci na úterý (EurActiv 27.7.2011).

Na místo byly povolány jednotky NATO (KFOR) působící v zemi a mise Evropské unie EULEX.

„Může za to srbská vláda“

Kosovský premiér Hashim Thaçi obvinil Bělehrad z podněcování násilí. „Tyto násilné činy byly nařízeny, zkoordinovány a provedeny nejvyššími politickými strukturami srbské vlády,“ řekl na včerejší tiskové konference.

„Neustoupíme, za žádných okolností a za žádnou cenu nepočítejte s návratem (území) zpět,“ prohlásil,“ dodal.

Kosovo, bývalá srbská provincie, se od Srbska odtrhla v únoru roku 2008. I přesto, že jeho jednostranně vyhlášenou nezávislost potvrdil rozsudek Mezinárodního soudního dvora (EurActiv 23.7.2010), Srbsko, a celá řada států (včetně některých členských zemí EU), ji neuznává.

Není to cesta vpřed

Srbský prezident Boris Tadić, který by rád svou zemi v brzké době viděl mezi členskými státy EU, vyzval kosovské Srby, aby se zdrželi dalšího násilí. „Chuligáni, kteří podněcují násilí, nebrání ani srbské obyvatelstvo, ani srbský stát,“ řekl.

Násilí ostře odsoudila i vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton. Ve svém tiskovém prohlášení, které zveřejnila pozdě v noci, uvedla, že „násilí nebude nikdy tolerováno a jednostranné akce nejsou cestou vpřed“.

Představitele obou států pak vyzvala k zodpovědnosti a k opětovnému usednutí k jednacímu stolu. „V tento moment je velmi důležité, aby se obě strany vrátily k dialogu a bezodkladně vyřešily vše nezbytné,“ dodala.

Sejde se i Rada bezpečnosti OSN

Kvůli situaci v Srbsku a Kosovu se na žádost Bělehradu sejde i Rada bezpečnosti OSN. Prosbu Srbska podpořila i Moskva, která stejně jako srbská vláda neuznává nezávislé Kosovo.

Jednání Rady, v níž zasedá celkem 15 států, proběhne podle informací agentury Reuters pravděpodobně za zavřenými dveřmi ještě tento týden.