Kosovo udělalo první krok ke vstupu do EU

Štefan Füle, eurokomisař pro rozšíření, Hashim Thaci, premiér Kosova; zdroj: Evropská komise.

V kosovské Prištině byla včera (28. října) zahájena jednání o uzavření Stabilizační a asociační dohody mezi Evropskou unií a Kosovem. Dohoda představuje pro Kosovo, které vyhlásilo nezávislost před pěti lety, důležitý krok na cestě za mezinárodním uznáním a evropskou integrací. Dohoda právně upravuje vztahy EU a Kosova a předchází přijetí země do Evropské unie.

Kosovský premiér, Hashim Thaci, včera prohlásil, že den zahájení jednání o Stabilizační a asociační dohodě (SAA) je „historickým dnem“. Pro Kosovo je SAA prvním krokem k budoucímu přijetí země do Evropské unie a dalšímu mezinárodnímu uznání.

Evropská komise zahájila jednání o Stabilizační a asociační dohodě na základě takzvané studie proveditelnosti z loňského roku. Komise v ní určila několik krátkodobých cílů, které Kosovo splnilo.

„Se začátkem jednání o SAA začínáme novou kapitolu našich vztahů,“ uvedl Štefan Füle, evropský komisař pro rozšíření a politiku sousedství. „Tento krok je uznáním pokroku, který Kosovo udělalo při práci na klíčových reformách a normalizaci vztahů se Srbskem. Dohoda přinese obyvatelům Kosova reálný užitek. Kosovo se nyní musí soustředit na nadcházející vyjednávání,“ řekl.

Po implementaci dohody

Jakmile se podaří SAA implementovat, Evropská unie s Kosovem postupně vytvoří zónu volného obchodu, kde bude zajištěn volný pohyb zboží, služeb a kapitálu.

Kosovo bude muset přiblížit vlastní legislativu k té evropské v mnoha oblastech, dostane se ale opět o krok blíže ke vstupu do EU.

Jedná se například o zadávání veřejných zakázek, duševní a průmyslová vlastnická práva či pracovní podmínky. Dalšími oblastmi spolupráce bude také vzdělávání, kultura či ochrana životního prostředí.

„Jsem přesvědčen, že Kosovo si s touto výzvou poradí,“ dodal k tomu eurokomisař Füle.

Komplikované vztahy

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v únoru 2008. Na území Kosova žijí dva miliony obyvatel, z nichž asi 128.000 tvoří Srbové. Nezávislý stát Kosovo v současné době uznává 106 států, Srbsko mezi nimi ale není. Kosovo navíc neuznává ani pět zemí Evropské unie (Španělsko, Slovensko, Řecko, Rumunsko, Kypr).

Pro Srbsko, které již v roce 2008 podepsalo SAA a o rok později oficiálně požádalo o vstup do EU, znamenalo neuznání Kosova nepřekonatelnou překážku na cestě do EU.

V minulém roce ale Evropská komise rozhodla, že uznání nezávislosti bývalé srbské provincie nebude podmínkou pro zahájení přístupových rozhovorů (EurActiv 10.10.2012).

Komplikované vztahy Bělehradu a Prištiny alespoň částečně vylepšila nejprve dohoda o usnadnění života Srbů a Kosovanů (EurActiv 4.7.2011) a následná normalizace bilaterálních vztahů obou zemí. Jak ale Srbsko zdůrazňuje, nezávislost Kosova nadále neuznává.