Komise představí nová pravidla pro rozšiřování EU, Francii se zamlouvají

Eurokomisař pro rozšiřování Olivér Várhelyi © European Union, 2019

Upravená pravidla pro přijímání nových členských zemí Evropské unie by mohla přesvědčit Francii, aby přestala blokovat zahájení přístupových rozhovorů se zeměmi západního Balkánu.

Připustila to francouzská ministryně pro evropské záležitosti Amélie de Montchalinová, podle níž Evropská komise vyšla vstříc některým francouzským požadavkům. Návrh, který Brusel oficiálně zveřejní ve středu, počítá s možností přerušit přijímací řízení, pokud některá země přestane plnit přístupová kritéria. Napsal to dnes list Financial Times.

EU slíbila Albánii a Severní Makedonii začít s přístupovými rozhovory již loni, pokud obě země splní stanovené podmínky. Obě země kritériím vyhověly a na říjnovém summitu se drtivá většina unijních prezidentů a premiérů vyslovila pro začátek jednání, odpor francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ale situaci zablokoval. Paříž poté předložila vlastní podnět k reformě počítající mimo jiné s rozdělením dosud jednolitého procesu do řady postupných kroků. Francie rovněž chce, aby se přijímací řízení mohlo v kterémkoli stádiu vrátit na úplný začátek, pokud země přestane nějaké kritérium plnit.

2020: EU si v otázce západního Balkánu musí odpovědět na těžké otázky

Evropská unie musí v rámci politiky rozšíření a sousedství řešit řadu komplikovaných výzev – Turecko, Ukrajinu nebo integraci západního Balkánu. Jaký byl v tomto ohledu loňský rok a co na Unii čeká letos?

„Jsou věci, které Francie požaduje již dlouho, a je vidět, že na tom Komise velmi konkrétně zapracovala,“ řekla de Montchalinová novinářům po pondělním bruselském setkání s eurokomisařem pro rozšíření EU Olivérem Várhelyim. Dodala, že Paříž nadále trvá na tom, aby se mohl přijímací proces kdykoli vrátit zpět.

Březnový summit může být klíčový

Komise dokončuje návrh, který podle FT vychází francouzským požadavkům vstříc a umožňuje přerušení přístupových jednání či znovuotevření některých uzavřených kapitol. Dosud však není jasná řada podrobností, například to, kolik členských zemí by podobný zvrat v přijímacím procesu muselo schválit.

Předseda Evropské rady Charles Michel by stejně jako šéfka EK Ursula von der Leyenová chtěl získat souhlas členských zemí pro zahájení rozhovorů už na březnovém unijním summitu, nejpozději však na květnovém vrcholném jednání zemí EU a západního Balkánu. Velká většina zemí včetně Německa či Česka podporuje co nejrychlejší zahájení rozhovorů s balkánskými státy a je ochotna souhlasit s reformou přijímacího postupu. Požadují však, aby Francie přestala jednání blokovat i v případě, pokud by se nová pravidla nepodařilo schválit do března.

Tomáš Petříček: EU může hrát roli stabilizátora, v případě západního Balkánu ale selhává

Visegrádu bude ještě chvíli trvat, než zacelí příkopy, které vykopal v posledních letech, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz ministr zahraničí Tomáš Petříček.