Komise doporučila kandidátský status pro Albánii

Štefan Füle, eurokomisař pro rozšíření; zdroj: Evropská komise.

Hodnotící zprávy o pokroku v oblasti rozšíření signalizují optimistické vyhlídky hned několika balkánským zemím. Evropská komise nově doporučila udělit kandidátský status Albánii, snadnější cestu směrem do Unie by měla mít i Makedonie, Srbsko či Kosovo.

Eurokomisař pro rozšíření a evropskou politiku sousedství Štefan Füle včera (10. října) představil  hodnotící zprávy o pokroku v oblasti rozšíření. Ty se týkají sedmi zemí západního Balkánu, Turecka a Islandu.

Poprvé Komise doporučila Evropské radě udělit kandidátský status Albánii. Ta by se tak mohla připojit k dalším šesti zemím, které jej získaly v minulých letech: Turecku (1999), Chorvatsku (2004), Makedonii (2005), Černé Hoře (2008) Islandu (2010) a Srbsku (březen 2012).

Povzbudivá slova zazněla i směrem k Makedonii. Ta má sice kandidátský status již sedm let, nicméně přetrvávající spor s Řeckem, který se týká názvu této bývalé jugoslávské republiky, dosud znemožňoval zahájení přístupových rozhovorů.

Podle českého komisaře by však k vyřešení tohoto problému nemuselo nutně dojít před zahájením rozhovorů. „Navrhujeme v tomto roce poprvé, že by k dosažení kompromisu mělo dojít až v rámci přístupových jednání v jejich úplném počátku,“ řekl českým novinářům eurokomisař Füle.

Další snahou Komise je podílet se na zlepšení vztahu Srbska a Kosova. Bělehrad podle včera uveřejněné zprávy nemusí pro zahájení přístupových jednání uznat nezávislost své bývalé jižní provincie. Srbskou zprávou se EurActiv detailně zabýval včera (EurActiv 11.10.2012).

Proces rozšiřování stále pokračuje

Füle také ocenil fakt, že přes problémy, které musí Unie v posledních letech řešit, dochází v politice rozšiřování stále k novým impulzům.

Za nejdůležitější mezníky letošního roku považuje pokračující ratifikaci přístupové smlouvy s Chorvatskem, které by mělo do Unie vstoupit 1. července 2013 (EurActiv 2.12.2011), udělení kandidátského statusu Srbsku (EurActiv 2.3.2012), či zahájení přístupových rozhovorů s Černou Horou, které proběhlo v letošním červnu.

„To, že EU dokáže jít do hloubky, tzn. prohloubení integračního procesu, a zároveň jít do šířky, to bylo vždycky něco, co Unii posilovalo, ne oslabovalo,“ zdůraznil Füle.

Rozšiřování Unie by tak podle Füleho mělo pokračovat i v dalších letech. Přestože Komise nechce hovořit o konkrétních datech, český komisař své odhady částečně naznačil.

„Chorvatsko požádalo o členství v roce 2003 a mělo by se stát členskou zemí v roce 2013. Celé to období trvalo 10 let a nevidím důvod, proč by tento časový rámec měl být významně jiný v případě dalších zemí západního Balkánu,“ řekl.