Kandidátský status Ukrajině podporují Němci i Francouzi. EK dnes představí své stanovisko

Olaf Scholz, Emmanuel Macron, Mario Draghi a Klaus Iohannis spolu s Volodymyrem Zelenským na návštěvě Kyjeva © EPA-EFE/LUDOVIC MARIN

Ukrajina se dnes může významně přiblížit pozici kandidátské země Evropské unie. Evropská komise zveřejní hodnocení, zda a jak je ruskou invazí sužovaná země připravena stát se uchazečem o členství.

Z řady vyjádření unijních činitelů vyplývá, že Komise kandidaturu doporučí. Podle některých zdrojů Komise kladné hodnocení doplní o podmínky týkající se lepšího fungování právního státu či vymýcení korupce. Vyslovit se má také ke stejnému záměru Gruzie a Moldavska. Rozhodující slovo budou mít za týden lídři členských zemí na summitu v Bruselu.

Unijní exekutiva představí své stanovisko den poté, co při návštěvě Kyjeva podpořili ukrajinskou kandidaturu francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz, kteří dosud dávali najevo pochybnosti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval slovy, že Ukrajina je připravena pracovat na tom, aby se stala plnohodnotným členem EU. Emmanuel Macron dále uvedl, že Západ nebude tlačit na Ukrajinu, aby učinila ústupky při mírových jednáních s Ruskem. Vrcholní představitelé Francie a Německa také přislíbili Kyjevu další podporu.

Kromě Macrona a Scholze dorazil do ukrajinské metropole také italský premér Mario Draghi a rumunský prezident Klaus Iohannis.

„Všichni čtyři podporujeme okamžitý status kandidátské země do EU (pro Ukrajinu),“ řekl šéf Elysejského paláce na tiskové konferenci po jednání. Německý kancléř prohlásil, že jeho vláda podporuje udělení oficiálního postavení kandidátské země pro Ukrajinu i Moldavsko. Zároveň však zdůraznil, že kandidáti musí k tomu, aby se skutečně stali členy unie, splnit jasná kritéria, upozornila agentura Reuters. „Itálie chce, aby Ukrajina získala kandidátský status, a podpoří tento postoj na příštím jednání Evropské rady,“ uvedl italský premiér.

Premiéři a prezidenti členských zemí se na bruselském summitu sejdou příští týden ve čtvrtek a v pátek, přičemž Ukrajina je jedním z klíčových bodů programu vrcholné schůzky. O přiznání statusu uchazeče o členství totiž musí jednomyslně rozhodnout unijní státy. Zatímco země geograficky blíže Ukrajině jsou tomu nakloněny, několik západoevropských států dosud dávalo najevo pochybnosti.

The Capitals: Draghi, Macron a Scholz míří do Kyjeva sbírat politické body

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.