Islandský premiér přijede do Bruselu, tématem bude i „makrelová válka“

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: worradmu

Nový islandský premiér se dnes setká s nejvyššími představiteli Evropské unie. Hlavním tématem by měla být sporná výše kvót pro lov makrel, o kterou se Reykjavík už několik let s Bruselem pře. Setkání se navíc uskuteční v době, kdy nový protievropský kabinet pozastavil přístupové rozhovory s Evropskou unií.

Do Bruselu dnes přijede nový islandský premiér Sigmundur David Gunnlaugsson. Setkat by se měl s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem i šéfem Evropské rady Hermanem Van Rompuyem.

Hlavním tématem jednání by měla být sporná otázka rybolovu. Na přelomu let 2009 a 2010 vypukla mezi Reykjavíkem a Bruselem takzvaná „makrelová válka“, když Island jednostranně zvýšil své kvóty na lov těchto ryb.

Po včerejším (15. července) setkání ministrů rybolovu prohlásila komisařka pro rybolov a námořní záležitosti Maria Damanakiová, že do konce měsíce rozhodne, zda-li kvůli vysokému výlovu těchto dravých ryb neuvalí na Reykjavík sankce.

Setkání bude napjatější o to víc vzhledem k faktu, že nový islandský kabinet nedávno oznámil pozastavení přístupových rozhovorů s Evropskou unií. Vládní koalice dvou středopravicových stran, která vznikla po dubnových volbách, není, na rozdíl od předešlého kabinetu, příznivcem islandského vstupu do Evropské unie (EurActiv 30.4.2013).

Island podal přihlášku do Unie v červenci 2009 v důsledku tvrdého dopadu finanční a hospodářské krize. Předešlý sociálně demokratický kabinet si od členství sliboval především návrat důvěryhodnosti ekonomiky u věřitelů a pomoc při stabilizaci měny po přijetí eura. O vztahu EU a Islandu se více dočtete v Links Dossier na toto téma.

Globální oteplování

Spor mezi Islandem a Faerskými ostrovy na jedné straně a Evropskou unií a Norskem na straně druhé začal znovu eskalovat poté, co Reykjavík v únoru letošního roku oznámil, že v tomto roce sníží kvótu vztahující se na lov makrel ve srovnání s rokem 2012 o 15 procent, což představuje 123.182 tun. Evropská komise však toto jednostranné rozhodnutí kritizovala a upozornila na to, že před rokem 2009 lovil Island jen okolo 2.000 tun makrel ročně.

Výrazné navýšení výlovu těchto dravých ryb je způsobené změnami průměrné roční teploty na severní polokouli, které zapříčinilo, že stále teplejší moře začalo vyhánět hejna ryb na sever k pobřeží tohoto malého ostrovního státu. Zatímco islandští rybáři se v době eskalující hospodářské krize snažili na tomto novém jevu co nejvíce vydělat, okolní země v čele s Velkou Británií a Norskem s navyšováním kvót zásadně nesouhlasí.