Francie blokuje jednání o bezvízovém styku s Albánií a Bosnou

Francie nesouhlasí s odbouráním vízové povinnosti pro další balkánské státy, a to především pro obyvatele Albánie a Bosny a Hercegoviny. Obává se totiž přílivu dalších imigrantů.

Jak uvedl deník Le Monde, Francie kritizovala Evropskou komisi za to, že z „politických důvodů“ pokračuje v jednání se zeměmi západního Balkánu o odstranění vízové povinnosti, aniž by brala v úvahu možná rizika spojená s dalším otevíráním unijních hranic.

„Komise žádá opatření, ale nechce se zabývat jejich negativními dopady,“ sdělil nejmenovaný vysoce postavená úředník francouzské diplomacie.

Dále dodal, že v konečném důsledku to budou právě členské státy Unie, které se budou muset vypořádat s otázkami přistěhovalectví a bezpečnosti, jež s sebou přinese zrušení vízové povinnosti v západobalkánském regionu.

„Otázka bezpečnosti“

Pierre Lellouche, francouzský ministr pro evropské záležitosti, dokonce ve francouzském Parlamentu označil vízovou politiku za „otázku bezpečnosti“.

„Minulý rok byla víza státům bývalé Jugoslávie zrušena. Zůstávají již pouze Albánie a Bosna a Hercegovina. Pokaždé, když o tomto tématu jednáme, je to složité. Můj názor, a myslím, že se slučuje s názorem celé vlády, je takový, že téma víz je otázkou bezpečnosti. Není to pouze diplomatický dárek, který jen tak mimochodem nabízíme,“ uvedl Lellouche.

Bosna a Hercegovina zůstává zemí, kde žijí vedle sebe odděleně dvě skupiny. Republiku srbskou obývají Srbové, druhou část státu tvoří federace Bosňáků a Chorvatů.

Schengen se rozšířil na Balkán

Evropská unie již 16. července roku 2009 rozhodla, že obyvatelé Makedonie, Černé Hory a Srbska mohou cestovat v rámci Schengenu bez vízové povinnosti. Toto právo mohou jmenované státy v praxi využívat od poloviny prosince minulého roku (EurActiv 01.12.2009).

Albánie a Bosna a Hercegovina v té době ještě neplnily podmínky, které jim Brusel uložil. V květnu tohoto roku přijala Komise návrh, který usnadňuje těmto dvěma zemím vycestovat do EU – cestovatelům stačí pouze biometrický pas a nemusí žádat o víza. Pokud tato balkánská dvojice splní dané požadavky, Komise naznačila, že by mohla být víza zrušena už tento podzim.

V debatách o uvolnění víz Komise zatím nezahrnuje Kosovo. Důvod je zřejmý. Bývalou srbskou provincií dosud neuznává pět zemí EU (Řecko, Španělsko, Kypr, Rumunsko a Slovensko).

Konečné slovo má Parlament a členské státy

EurActiv otázku odstranění vízové povinnosti pro všechny západobalkánské státy konzultoval s Michele Cercone, mluvčím komisařky Cecilie Malmström pro vnitřní záležitosti. Cercone odpověděl, že „Komise svůj úkol dokončila, jednak navrhla vízovou liberalizaci a také ověřila, že všechny nezbytné podmínky byly splněny“.

„Nyní, když jsou všechna kritéria splněna, záleží na Parlamentu a Radě, zda přijmou konečné rozhodnutí,“ uvedl Cercone.

Na straně europoslanců se žádné překážky neočekávají. Parlament je myšlence zrušení víz i pro Bosnu a Hercegovinu velmi nakloněn. Příslušný parlamentní výbor již v minulém týdnu schválil navrženou rezoluci pro bezvízový styk pro Bosnu a Hercegovinu a Albánii jasnou většinou.