Europoslanci schválili vstup Chorvatska do EU

zdroj: Evropský parlament.

Evropský parlament včera (1. prosince) schválil přistoupení Chorvatska k Unii k 1. červenci 2013. Pro přistoupení balkánského státu hlasovala významná většina zákonodárců. Své rozhodnutí ocenili europoslanci ovacemi vestoje. Přístupová smlouva by měla být podepsána během zasedání Evropské rady, které se koná 9. prosince.

Celkem 564 zákonodárců podpořilo rezoluci, s jejímž návrhem přišel rakouský europoslanec Hannes Swoboda (S&D), a pouze 38 europoslanců hlasovalo proti a 32 se zdrželo hlasování. Schválení dokumentu Parlament přivítal ovacemi vestoje. 

Díky Lisabonské smlouvě získal Evropský parlament právo schvalovat přistoupení nové členské země před tím, než dojde k podpisu přístupové smlouvy. V případě Chorvatska bude smlouva podepsána v Bruselu, kde se 9. prosince sejde Evropská rada, a kam byla pozvána také chorvatská premiérka Jadranka Kosor a prezident Ivo Josipović

„Jasně jsme ukázali, že EU o vstup Chorvatska velmi stojí,“ řekl předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Přistoupení schválí referendum 

Bývalá jugoslávská republika by měla do Unie vstoupit 1. července 2013, pokud se pro vstup rozhodne v referendu. To by se mělo konat v týdnech, které budou následovat po podepsání smlouvy.    

Referendum není pro Chorvatsko povinné, ale Záhřeb se jej rozhodl uspořádat z vlastní iniciativy. Podle výzkumů veřejného mínění podporuje vstup země do EU 52 % Chorvatů. Smlouvu také bude muset ratifikovat všech 27 členských států. V žádné další zemi se však referendum konat nebude. 

V doprovodném prohlášení europoslanci vyzvali Chorvaty, aby vstup své země do EU hromadně podpořili. Zákonodárci také naléhají na členské země, aby ratifikační proces dokončily co nejrychleji. Parlament prý s radostí očekává delegaci chorvatských pozorovatelů.  

Europoslanci také zdůraznili, že budou nadále sledovat předvstupní monitorovací proces a požádali Komisi, aby jim nepřestala poskytovat přehled o tom, jak si chorvatští představitelé vedou při naplňování závazků, které přijali během přístupových jednání.

Justiční reforma a boj proti zločinu a korupci

Bulharsko a Rumunsko se při svém vstupu do Unie musely podřídit tzv. Mechanismu spolupráce a verifikace, který monitoruje jejich nedostatky při prosazování zákonů. Na rozdíl od nich bude vývoj v Chorvatsku sledován pouze do doby, než země vstoupí do Unie. Europoslanci vyzvali Záhřeb, aby se popral se zbývajícími otázkami, zvláště s reformou justice a bojem proti korupci a organizovanému zločinu.  

Vybídli Chorvatsko, aby se zaměřilo na stíhání válečných zločinců a spolupracovalo s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii, zejména při navracení srbských uprchlíků. 

Zákonodárci také apelovali na Záhřeb, aby pokračoval v zavádění ekonomických reforem a podporoval zaměstnanost a konkurenceschopnost.  

Komisař pro rozšíření Štefan Füle zdůraznil, že Chorvatsko je první zemí, která si vyjednala vstup do EU podle nových pravidel a měřítek při otevírání a uzavírání jednotlivých přístupových kapitol. 

V budoucích přístupových jednáních bude jako jedna z prvních kapitol otevřeno prosazování zákonnosti, rozhodla nedávno Evropská komise na základě předchozích zkušeností.  

Stanoviska:

„Podpis přístupové smlouvy s Chorvatskem, který proběhne na okraj Evropské rady dne 9. prosince, bude úspěšným završením úsilí Chorvatska a významným symbolem pro ostatní státy západního Balkánu,“ řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), který také zdůraznil, že „rozšiřování EU musí zůstat významnou politikou a nesmí být odsunuto na druhou kolej“.

Český europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček (S&D) prohlásil, že schválení vstupu do EU „je důležité pro Chorvatsko, a stejně tak pro ostatní země Balkánu. Srbsko, Makedonie, Černá hora, Bosna a Hercegovina i Albánie dostanou jasný příklad, že pokud budou zvládat své domácí úkoly a napnou síly, ani vstup jejich zemí není v příštích letech vyloučen“. 

„Úspěšné završení přístupových jednání Chorvatska mne upřímně těší,“ ocenila rozhodnutí Parlamentu europoslankyně Zuzana Roithová (EPP). „Jeho reformní úsilí jsou příkladem pro další země v regionu. Vstup Chorvatska do EU zaručuje i stabilitu v Západním Balkáně, který donedávna sužovaly válečné konflikty. Těší mne to dvojnásobně díky skvělým vztahům s českými občany a hlubokými bilaterálními vazbami mezi oběma národy v dlouhodobé historii i současnosti.“