Europoslanci hrozí Kyjevu kvůli verdiktu proti Juliji Tymošenko

Viktor Janukovyč; zdroj: Council of the European Union.

Evropští poslanci ukázali vzácnou shodu názorů napříč politickým spektrem Parlamentu, když před víkendem ostře kritizovali odsouzení bývalé ukrajinské premiérky Julije Tymošenko. Výsledek soudního procesu označili za porušení lidských práv a zneužití justice pro umlčení hlavní představitelky ukrajinské opozice.

Evropský parlament přijal na konci minulého týdne (27. října) rezoluci, která varuje, že pokud nebude rozsudek nad bývalou ukrajinskou premiérkou Julijí Tymošenko přezkoumán, ohrozí to vyhlídky Ukrajiny na uzavření asociační dohody s EU. 

Tymošenko byla 11. října odsouzena na sedm let odnětí svobody pro zneužití pravomocí při dojednávání smlouvy o dodávkách plynu mezi Ukrajinou a Ruskem v roce 2009, tedy v době, kdy byla ministerskou předsedkyní. V souvislosti s rozhodnutím soudu nebude moci Tymošenko kandidovat v parlamentních volbách, které se budou konat příští rok.   

Bezprostředně po vynesení verdiktu vydali evropští představitelé ostrá prohlášení a odsoudili proces jako „politicky motivovaný“. Varovali také před následky, které bude mít rozsudek na vztahy mezi Bruselem a Ukrajinou (EurActiv 12.10.2011).  

Evropští politici se také rozhodli odložit důležitou návštěvu ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče naplánovanou na 20. října. Podle EU by měla být schůzka odložena do té doby, „dokud nenastanou pro pokrok ve vzájemných vztazích příznivější podmínky“ (EurActiv 18.10.2011).

Janukovyčova návštěva v Bruselu měla přinést zásadní posun ve vyjednávání o podobě asociační dohody a dohody o prohloubené zóně volného obchodu (DCFTA; z angl. Deep and Comprehensive Free Trade Area) mezi EU a Ukrajinou. Až dosud se předpokládalo, že oba dokumenty budou podepsány závěrem roku.

Ukrajina na cestě od demokracie?

Rezoluce Evropského parlamentu naléhá na ukrajinské představitele, aby zajistili, že v případě odvolání bude další proces proti Tymošenkové spravedlivý, transparentní a nestranný. To se týká i procesů vůči dalším členům bývalé vlády. Europoslanci trvají na tom, že bývalá premiéra by měla mít možnost plně se zapojit do politického dění jak nyní, tak v době nadcházejících voleb.

Zákonodárci vyslovili názor, že rozsudek nad Tymošenko je v rozporu se závazkem Ukrajiny posilovat demokracii a evropské hodnoty. Označili jej za ohrožení demokracie a zneužití státních institucí pro politickou mstu. Vyjádřili také znepokojení nad zprávami o oslabování svobody médií a pluralismu na Ukrajině.

Dveře zůstávají otevřené

Europoslanci však zároveň nechávají otevřené dveře pro uzavření obchodní smlouvy a asociační dohody ještě před koncem tohoto roku. Rezoluce říká, že pokud Ukrajina nabídne konkrétní plán na vyřešení „nepřijatelné situace“ bývalé premiérky, může ve vzájemných vztahích dojít k posunu. Vývoj bude ovšem také záviset na realizaci takového plánu.

Podle europoslanců měla plánovaná Janukovyčova návštěva přinést pokrok v řešení technických a politických překážek na cestě k asociační dohodě. Naléhají proto na Radu EU a Evropskou komisi, aby se odložená návštěva konala ještě před summitem EU-Ukrajina, který je naplánován na polovinu prosince (14.-16. prosince).

Soudní reforma na Ukrajině

Parlament také vyzval Evropskou komisi, aby podpořila reformu soudnictví na Ukrajině.  Komise by prý měla uvažovat o vytvoření poradenské skupiny, která by východnímu partnerovi usnadnila koordinaci s evropskou legislativou.

Brusel se znepokojením sleduje plány Kyjeva na přijetí nové volební legislativy. Ukrajina žádá, aby EU vyčkala na konečné rozhodnutí Benátské komise, zvláštního orgánu Rady EU, který podporuje ústavnost a demokracii ve státech střední a východní Evropy. Tento požadavek je však podle jednoho ze zdrojů EurActivu ignorován.