EU znovu zavede víza pro západní Balkán

hraniční přechod mezi Maďarskem a Srbskem v Horgoši; zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Meelosh

Evropská komise zřejmě zítra (24. května) navrhne obnovení vízové povinnosti pro obyvatele některých západobalkánských zemí. Opatření se budou týkat zejména Makedonie a Srbska, ale hrozí i Albánii, Černé Hoře a Bosně a Hercegovině. Důvodem je zvýšený počet žádostí o azyl v některých zemích evropské sedmadvacítky a zneužívání výhod bezvízového styku.

Cestovat po zemích schengenského prostoru bez toho, aniž by museli žádat o vízum, mohou obyvatelé Makedonie, Černé Hory a Srbska od prosince roku 2009 (EurActiv 1.12.2009). Pár měsíců nato povolila Evropská komise užívat stejných výsad i Albánii a Bosně a Hercegovině (EurActiv 9.11.2010).

Jelikož si už v té době začaly některé země EU v čele se Švédskem, Belgií a Německem stěžovat na to, že jsou jejich imigrační úřady zavaleny žádostmi o azyl zejména od žadatelů ze západního Balkánu, Evropská unie si vyhradila právo znovu zavést vízovou povinnost. A zdá se, že tuto zvláštní bezpečnostní položku v brzké době aktivuje.

Na přání „velké většiny“ členských zemí EU

Podle agentury AFP se tak stane zítra, kdy má eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmström s největší pravděpodobností oznámit opětovné zavedení vízové povinnosti pro Makedonii a Srbsko. Údajně o to požádala „velká většina členských zemí EU“, píše agentura.

Důvodem je podle Evropské komise fakt, že vlády těchto zemí nedokázaly zabránit svým občanům, aby nezneužívaly výhod, které jim přináší bezvízový styk se „schengenskou pětadvacítkou“.

Podle výsledků mnoha zpráv jsou balkánští žadatelé o azyl většinou romské a albánské národnosti a své žádosti opírají o ekonomické důvody.

I přesto, že si mnozí z nich velmi dobře uvědomují, že podmínky pro udělení azylu nesplňují, žádosti podávají. Využívají totiž toho, že během doby, která je nutná k posouzení jejich žádosti, mají nárok na bezplatné ubytování a základní kapesné.

Eurokomisařčin návrh budou ale ještě muset potvrdit ministři vnitra členských zemí EU, kteří se 9.-10. června sjedou na jednání do Lucemburku.

Další kroky:

  • 24. května: Evropská komise podá návrh na opětovné zavedení vízové povinnosti.
  • 9.-10. června: Návrh bude předložen Radě ministrů vnitra.