EU se těší oblibě u více jak poloviny Islanďanů

Více jak 60 % Islanďanů si přeje, aby přístupové rozhovory s evropskou sedmadvacítkou pokračovaly. Průzkum provedl islandský deník Frettabladid. Zda by se i stejný počet obyvatel vyslovil pro členství Islandu v EU v případném referendu, deník ale předpovědět nedokázal.

Celých 65,4 % Islanďanů se domnívá, že přístupové rozhovory, které od léta loňského roku vede s Evropskou unií islandská vláda, mají smysl. Výsledky průzkumu, v němž redakce islandského deníku Frettabladid vyzpovídala po telefonu 800 obyvatel, byly zveřejněny včera (24. ledna).

Průzkum ale nepřinesl odpověď na otázku, zda by i stejný počet obyvatel hlasoval pro členství v EU, pokud by vláda vypsala referendum.

Island o členství v Evropské unii požádal poté, co jeho hospodářstvím otřásla na podzim předešlého roku finanční a ekonomická krize (podrobnosti viz Links Dossier).

Zatím je to konstantní

Na druhou stranu průzkum odhalil, že 34,6 % obyvatel by bylo raději, kdyby Rejkjavík svou přihlášku, kterou do Bruselu odeslal v létě roku 2009, stáhl zpátky.

Obliba Evropské unie u Islanďanů se totiž v průběhu několika posledních let měnila. Nejvyšších hodnot dosáhla poté, co ostrovní hospodářství zasáhla krize, která mohutně otřásla jeho bankovním sektorem.

Naopak pokles zaznamenala v souvislosti s krachem internetové banky Icesave, který připravil o vklady obyvatele Velké Británie a Nizozemska. Podle nedávného ujednání mezi vládami tří zaangažovaných států by měl Island poškozené odškodnit částkou 406 milionů dolarů. Dohoda ale musí ještě projít islandským parlamentem.

Ólafur Ragnar Grímsson, islandský prezident (ve funkci od roku 1996), se v rozhovoru pro Wall Street Journal svěřil, že pevně věří, že parlament bude se zněním dohody souhlasit a kauza Icesave tak bude jednou pro vždy uzavřena.

Od podzimu loňského roku je ale podpora členství v EU víceméně konstantní (EurActiv 30.9.2010) a nic nezměnil ani fakt, že islandská ekonomika se začíná z otřesu pomalu vzpamatovávat.

Hrubý domácí produkt vzrostl ve třetí čtvrtině loňského roku o 1,2 %. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) by tento trend měl pokračovat i v roce 2011. Světoví ekonomové Islandu předpovídají, že jeho HDP poroste v příštím roce o 2 %.

Vztahy Islandu a EU výrazně komplikuje i politika rybolovu. Rybolov totiž představuje polovinu islandského exportu a podílí se 10 % na hrubém domácím produktu.