EU se rozrostla o Chorvatsko, má už 28 členů

Zdroj: Evropská komise

Evropská unie má od dnešní půlnoci 28 členů, vstoupilo do ní Chorvatsko. Oficiálních oslav se včera účastnili představitelé EU a některých členských států, včetně prezidenta České republiky Miloše Zemana. Chorvatsko ale zůstává mimo schengenský prostor, a hraniční kontroly tak nezmizí, místo pasu bude ovšem stačit občanský průkaz.

Chorvatsko podalo přihlášku do Evropské unie v roce 2003. V prosinci 2011 podepsali chorvatští představitelé přístupovou smlouvu (EurActiv 9.12.2013), kterou následně ratifikovalo všech 27 členských států Unie (EurActiv 20.5.2013). Chorvatští občané podpořili vstup do EU na konci ledna 2012 (EurActiv 23.1.2012). Završení deset let trvajícího přístupového procesu jihoevropská země oslavovala včera večer.

Oslav se účastnili čelní představitelé EU, mimo jiné předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, předseda Evropské komise José Manuel Barroso nebo komisař pro rozšíření Štefan Füle. Do Záhřebu při této příležitosti zavítal i český prezident Miloš Zeman. Ten rozšiřování Unie považuje za „hezkou věc“, ale Evropská unie by podle něj měla v první řadě prohloubit své integrační mechanismy. Zeman to uvedl pro Český rozhlas.

Herman Van Rompuy Chorvatsko v EU vřele přivítal. „Jde o skutečně historický okamžik pro Chorvatsko. Vždy jste byli Evropany, nyní jste plným členem Evropské unie, znamená to nové příležitosti, ale i novou odpovědnost, znamená to společnou budoucnost,“ pronesl Van Rompuy.

Vstup do EU pak podle Barrosa navrací Chorvatsko na své místo v srdci Evropy. „Těším se na chorvatský příspěvek do EU, který prospěje Unii, lidem v Chorvatsku i jihovýchodní Evropě jako celku,“ uvedl předseda Komise.

Jde už o sedmé rozšíření v historii evropské integrace. To největší proběhlo v roce 2004, kdy se EU rozrostla o dalších deset členů včetně České republiky. Naposledy pak v roce 2007 do Unie vstoupilo Bulharsko a Rumunsko.

Na samotný vstup se po formální stránce Chorvatsko připravuje už více než rok – od popisu přístupové smlouvy. Muselo třeba registrovat své tradiční potraviny, jako je pršut nebo zvláštní typy vín. V dubnu také Chorvaté zvolili svých 12 europoslanců (EurActiv 15.4.2013), ti se ode dneška ujímají své funkce. V sídle Evropského parlamentu ve Štrasburku proto bude vyvěšena chorvatská vlajka.

„Vztyčení chorvatské vlajky v Evropském parlamentu je symbolickým završením snah Chorvatska o vstup do EU,“ domnívá se český europoslanec za ČSSD Libor Rouček (S&D). Přistoupení Chorvatska je ale podle něj potřeba vidět i v kontextu dalšího důležitého milníku pro celý region Balkánu. Tím je stanovení závazného termínu pro zahájení přístupových rozhovorů se Srbskem.

Na summitu EU koncem minulého týdne o něm rozhodli lídři členských států. O vstupu Srbska se má začít jednat nejpozději v lednu 2014. Stanovení termínu souvisí s dubnovou dohodou mezi Srbskem a Kosovem o normalizaci vzájemných vztahů (EurActiv 22.4.2013).

Chorvatsko patří k oblíbeným destinacím českých turistů. Pro ty nastávají některé změny. Na hranicích se už nemusejí prokazovat pasem, v rámci jednotného celního prostoru totiž stačí občanský průkaz. Chorvatsko se ale zatím nestane součástí schengenského prostoru, takže hraniční kontroly úplně nezmizí. „Nesplňuje potřebné podmínky, ještě to bude pár let trvat,“ řek pro iDNES.cz český velvyslanec v Chorvatsku Martin Košatka. Už nyní se ale mění pravidla pro převoz zboží.

Obavy rybářů

Přestože včerejší oslavy, které doprovázely koncerty a ohňostroje, přilákaly velké množství Chorvatů, najdou se i tací, kteří ze vstupu do Unie moc radosti nemají. Obavy mají třeba chorvatští rybáři.

Na 3.700 rybářů v Jaderském moři se bojí striktní evropské legislativy. Budou totiž muset užívat jiné sítě, lovit dále od pobřeží, ale i čelit větší konkurenci. Tradiční sítě, které rybáři u Jaderského moře používají, totiž neodpovídají pravidlům Společné rybářské politiky, která byla zformulována hlavně pro rybaření v Atlantiku.

Rybáři si proto stěžují na záhřebskou vládu, která pro ně při vyjednávání s EU prý nic neudělala. O výjimky tak bude Chorvatsko nejspíš usilovat až nyní, jako členský stát. Sousedící Slovinsko, které také sdílí malou část pobřeží Jaderského moře, vstoupilo do Unie už v roce 2004. Od té doby údajně zaznamenalo značný pokles v rybářství.

„Je to malé moře a EU po nás chce, abychom se k němu chovali jako k velkému. Za několik let už tu nebudou žádní rybáři a obávám se, že to samé čeká Chorvatsko,“ myslí si slovinský rybář Loredano Pugliese.