EU pošle do Kosova více peněz

Zdroj: Evropská komise.

Evropská unie přislíbila Kosovu v rámci předvstupní pomoci další finanční podporu. Prostředky budou směřovat zejména na sever, který obývají převážně Srbové. Evropská komise věří, že to pomůže při sbližovacím procesu mezi Kosovem a Srbskem, který je zásadní pro otázku možného přijetí obou celků do EU.

Hlavním smyslem slíbené 15 milionové dotace má být podpora dohody o vzájemných vztazích mezi Kosovem a Srbskem, které obě strany dosáhly v dubnu letošního roku a na kterou dohlížela i vysoká představitelka EU pro zahraniční věci Catherine Ashtonová.

Peníze, které hodlá Evropská komise v Kosovu investovat, jsou součástí tzv. Nástroje pro předvstupní pomoc (Instrument for Pre-Accession Assistance – IPA), v rámci něhož Kosovo v letošním roce získalo přibližně 65 milionů eur. Celkově od roku 2009 pak od EU obdrželo více než 2 miliardy eur, což z něj v přepočtu na hlavu činí zdaleka největšího příjemce evropských dotací.

Plánovaná finanční podpora bude zacílena především na srbskou komunitu v Kosovu, přičemž primárně se bude jednat o oblast na severu, kde je Srbů nejvíce. Podle Maji Kocijanicové, tiskové mluvčí Ashtonové, budou peníze soustředěny zejména na infrastrukturu, veřejnou správu, výchovu, zaměstnanost či ochranu životního prostředí.

Pro Srbsko, které je spolu s Tureckem, Makedonií, Černou Horou a Islandem kandidátskou zemí, je překážkou vstupu do EU mimo jiné vztah s Kosovem.

„Naplnění dohody z 19. dubna je klíčové pro normalizaci kosovsko-srbských vztahů a pro vyhlídky obou celků ohledně Evropské unie. Dohoda potvrdila, že Kosovo i Srbsko jsou odhodlány pokračovat každý na své cestě směrem k EU. Unie potřebuje ukázat, že tento proces v zájmu míru, stability a blahobytu v tomto regionu podporuje,“ uvedl v souvislosti se schválením další finanční injekce komisař pro rozšíření a sousedskou politiku Štefan Füle.

Zmiňovaná kosovsko-srbská dohoda byla vůbec první, které oba celky dosáhly. Zprostředkovací úlohu při ní jako zástupce EU zastávala vysoká představitelka Ashtonová. Dohoda následně v květnu nabyla konkrétnější podoby, přičemž jeden z jejích bodů se týká kosovských voleb, které se uskuteční již 3. listopadu.

Jak srbský premiér Ivica Dačić, tak Ashtonová důrazně vyzývají srbskou menšinu, aby se voleb zúčastnila. „Můj vzkaz pro obyvatele Kosova zní: jděte k nedělním volbám. To platí především pro srbskou komunitu. Chápu obavy některých obyvatel, zvláště na severu, ale účast na volbách je nejlepší způsob k dosažní toho, aby byl váš hlas slyšet,“ nechala se slyšet Ashtonová.