Unie podpořila Albánii v zahájení přístupových jednání

Velvyslanci členských zemí EU se na setkání v Bruselu dohodli, že vyzvou Evropskou komisi, aby vypracovala hodnotící zprávu o připravenosti Albánie k zahájení přístupových jednání, uvedli evropští diplomaté.

Očekává se, že rozhodnutí bude formálně potvrzeno evropskými ministry zahraničí při jejich setkání v Bruselu ve dnech 16. a 17. listopadu.

Albánie podala přihlášku do EU letos v dubnu v Praze. Pokud jí bude umožněno začít s přístupovými jednáními, stane se tak oficiální kandidátskou zemí, přičemž bude muset provést řadu politických a hospodářských reforem, aby splňovala standardy EU. Tento proces může trvat i několik let. 

Evropský komisař pro rozšíření Olli Rehn již dříve upozornil na to, že cesta Albánie k dosažení standardů EU bude dlouhá.

Na společné tiskové konferenci následující po setkání s albánským ministrem zahraničích věcí Rehn řekl, že Albánie musí zapracovat na vládě práva a na nezávislosti soudnictví v zemi. Také musí být zajištěna svoboda a ochrana médií. Zdůraznil zejména to, že jakákoliv země, která chtěla vstoupit do EU, musela při zahájení přístupových jednání splňovat daná politická kritéria. Zároveň upozornil na negativní důsledky toho, pokud bude politická opozice nadále bojkotovat albánský parlament.

„Déle trvající bojkot parlamentu by měl negativní dopad na hodnocení politických kritérií, což by znamenalo snížení šancí na přidělení statutu kandidátské země Evropskou unií,” řekl Rehn.

Albánští socialisté bojkotují parlament od voleb konaných 28. června, kdy vládnoucí Demokratická strana získala druhý mandát, a to nejtěsnějším rozdílem od pádu komunismu v zemi (v roce 1992).   

Pokud chce Albánie vstoupit do EU, je podle Rehna důležité, aby země prokázala svoji politickou vyspělost a vyzval obě znesvářené strany, aby spor vyřešily.

„Vyzývám albánskou opozici, aby ukončila tento bojkot, který nerespektuje demokratické standardy Evropy. V parlamentu musí být veden demokratický dialog,” řekl.

Albánský ministr zahraničí Ilir Meta na tiskové konferenci řekl, že albánská vláda je odhodlána provádět potřebné reformy a slíbil, že brzy bude vidět i zřetelný pokrok.