Evropská unie může zahájit přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií. S odvoláním na nezveřejněný návrh rozhodnutí unijní sedmadvacítky o tom dnes napsala agentura Reuters. Finální rozhodnutí o začátku rozhovorů by podle agentury mohlo získat konečnou podobu tento týden. Pokud by byl návrh podle očekávání schválen, ukončilo by to dva roky trvající odklad zahájení jednání a představovalo by to novou naději pro všech šest západobalkánských států, tedy Srbsko, Kosovo, Černou Horu, Albánii, Bosnu a Hercegovinu a Severní Makedonii, které o členství v EU usilují, píše Reuters.
List Financial Times (FT) napsal, že zatímco koronavirová krize svírá život ve většině Evropy, unijní státy se dostaly dosud nejblíže k tomu, aby zahájily přístupové rozhovory se dvěma západobalkánskými zeměmi.
Dlouhodobí skeptici rozšiřování EU (Francie, Nizozemsko a Dánsko) nyní podle FT přistoupili na zahájení rozhovorů. Jediné, co teď stojí Tiraně a Skopji v cestě, je podle listu postoj Řecka.
Nejnovější vývoj představuje markantní posun. Ještě v říjnu několik členských zemí odporovalo výzvě Evropské komise prohloubit vztahy s Balkánem, kde EU soupeří s Čínou a Ruskem o vliv.
Někteří kritici tehdy obvinili Francii, že udělala historickou chybu blokováním Severní Makedonie, přestože Skopje vyvinula velkou snahu, aby splnila podmínky pro zahájení rozhovorů a mimo jiné změnila jméno státu, aby ukončila dlouhotrvající spor s Řeckem. Paříž spolu s Haagem a Kodaní tehdy daly také najevo, že Albánie neudělala dostatek potřebných reforem.
Odpůrci byli nyní nuceni změnit názor. Jedním z důvodů náhlého obratu podle FT je, že Albánie přistoupila na to, že před zahájením rozhovorů reformuje justici, volební systém, posílí boj s korupcí, změní zákon o médiích a zaujme tvrdý postoj k nelegální migraci. Dalším důvodem, proč skeptici přehodnotili názor, jsou podle listu úpravy přistupovacího procesu prosazované Francií. Jejich cílem je proces zpřehlednit a také zjednodušit jeho zvrácení. Poslední překážkou jsou tak podle FT obavy Řecka z diskriminace řecké menšiny v Albánii. Unijní diplomaté nicméně věří, že spor bude vyřešen. Agentura Reuters mezitím napsala, že Řecko na nejnovější návrh rozhodnutí o zahájení rozhovorů přistoupilo poté, co v něm byla zdůrazněna nutnost chránit národní menšiny v Albánii.
Zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Makedonií by zároveň signalizovalo, že EU je stále schopna řešit důležité nekoronavirové záležitosti, navzdory tíze pandemie. „Ukazuje to, že v této krizové chvíli děláme rozhodnutí,“ uvedl v neděli nejmenovaný diplomat.