EU oživí přístupová jednání s Tureckem

Štefan Füle, eurokomisař pro rozšíření; zdroj: Evropská komise.

Rada Evropské unie dnes (22. října) potvrdila, že zahájí jednání v další kapitole v rámci přístupových jednáních s Tureckem. Rozhovory se budou týkat regionální politiky. Od roku 2005, kdy jednání mezi EU a Ankarou začala, se podařilo otevřít 13 kapitol z celkových 35. Uzavřít se ale zatím povedlo pouze jednu. Poslední kapitola byla otevřena v roce 2010.

Rada EU dnes (22. října) potvrdila otevření nové kapitoly v přístupových rozhovorech EU s Tureckem. Nová, v pořadí čtrnáctá, otevřená kapitola s číslem 22 se týká regionální politiky a koordinace strukturálních nástrojů.

Přístupová jednání Turecka s EU probíhají v celkem 35 kapitolách, z nichž každá musí být otevřena, projednána a jednomyslně přijata Radou EU. Jednání Evropské unie s Tureckem začalo v roce 2005 a ve stejném roce byla uzavřena kapitola 25 o vědě a výzkumu.

Ačkoliv bylo od té doby otevřeno dalších 13 kapitol, žádnou jinou se uzavřít nepodařilo. Nynější kapitola o regionální politice je navíc první přístupovou kapitolou otevřenou od roku 2010.

Komisař pro rozšíření Štefan Füle rozhodnutí o nové kapitole kvitoval. „Dnešní rozhodnutí představuje důležitý krok,“ uvedl.

„Jak Komise uvedla v letošním balíčku hodnotících zpráv, poslední vývoj situace v Turecku podtrhuje důležitost závazku Evropské unie a její snahu pokračovat v tureckých reformách. Právě proto musejí přístupová jednání opět nabrat na otáčkách,“ řekl Füle (o hodnotících zprávách si můžete přečíst zde).

Historie vztahů

Jednání o vstupu Turecka do EU je od roku 2010 komplikováno sporem země s Kyprem. Členský stát EU blokuje rozhovory v šesti přístupových kapitolách a jejich znovu otevření podmiňuje normalizací bilaterálních vztahů.

Dalších osm kapitol je zmraženo kvůli neochotě Turecka implementovat dohodu, která by dovolila otevření letišť a přístavů letadlům a lodím z řecké části Kypru, kterou Turecko neuznává (EurActiv 14.7.2011).

Turecko požádalo o přidružení k Evropskému hospodářskému společenství v roce 1959 a o čtyři roky později podepsalo takzvanou Ankarskou asociační dohodu.

V roce 1974 podniklo Turecko invazi na Kypr a na části ostrova byla vytvořena Severokyperská republika, kterou uznává jen Turecko. Země stále doufá, že „kyperský problém“ bude vyřešen sjednocením ostrova (EurActiv 11.7.2011).

Turecko požádalo o plné členství v Evropském společenství v roce 1987, ale bylo odmítnuto. Jedním z důvodů byla právě turecká přítomnost na Kypru. Vstupní rozhovory se Evropská unie rozhodla zahájit až v roce 2005.