EU neví, jak naložit s Tureckem, postěžoval si turecký prezident

Abdullah Gül, zdroj: Evropská komise

Brusel podle tureckého prezidenta Abdullaha Güla netuší, jaký postoj má zaujmout k diskutovanému budoucímu členství Ankary v EU. Prezident to uvedl v sobotním rozhovoru pro německé Süddeutsche Zeitung.

Turecký prezident Abdullah Gül svým výrokem reagoval na slova francouzského ministra zahraničí Bernarda Kouchnera, který se minulý týden nechal slyšet, že za stagnující přístupové rozhovory o tureckém členství může Ankara. „Míč je na vaší straně,“ řekl doslova Kouchner. Podle francouzského ministra je na vině nedostatečný postup ze strany Turecka při plnění vnitrostátní reforem. 

Turecký prezident je ale přesvědčen, že „hlavním důvodem pro zpomalení rozhovorů je nedostatek vize a strategické uvažování u evropských politiků a intelektuálů.“ Řekl to v rozhovoru, který vyšel v sobotním (16. října) vydání Süddeutsche Zeitung. 

Turecko získalo status kandidátské země v roce 2005, ale od té doby se přístupová jednání příliš neposunula. Turecku se podařilo uzavřít jen několik vyjednávacích kapitol s tím, že osm z celkových 35 zůstává dlouhodobě zmraženo kvůli kyperské otázce (podrobnosti o průběhu přístupových rozhovorů najdete v Links Dossier). 

Podle Güla by Turecko jako další členská země EU přispělo k bezpečnosti Unie, a to včetně bezpečnosti v energetickém sektoru. 

„Měli by přemýšlet v perspektivě 25, 50 nebo 100 let,“ poradil evropským politikům turecký prezident a dodal: „Pokud budou myslet pouze na dnešek, proces je zablokovaný.“

Turecký prezident hovořil také o významu geostrategické polohy Turecka v období, kdy je Západ stále více znepokojen íránskými jadernými ambicemi. „Turecké iniciativy ohledně dosažení míru a diplomacie by měly být brány v úvahu,“ řekl. 

Rozhovor proběhl v předvečer návštěvy německého prezidenta Christiana Wulffa, která je naplánována na dnešní den. Projev německého prezidenta proběhne před tureckým parlamentem a očekává se, že se nevyhne tématu integrace. Ta patří v současné době v Německu k nejdiskutovanějším tématům – kancléřka Angela Merkel se v této souvislosti nechala slyšet, že německý integrační model zcela selhal (více si přečtěte v dalším dnešním článku EurActivu). 

I přesto Abdullah Gül vyzval několika milionovou tureckou populaci žijící na území Spolkové republiky, aby i nadále usilovala o začlenění do německé společnosti. „Z tohoto důvodu jim při každé příležitosti říkám, aby se učili německy (…),“ prohlásil turecký prezident. Podle něj by se mělo začínat již v mateřské školce.