Erdogan hledal podporu pro členství Turecka v EU v Paříži

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan; zdroj: Evropská komise

S Tureckem jako členským státem se Evropská unie stane „nejdůležitějším projektem ve světové historii“, prohlásil turecký premiér Recep Tayyip Erdogan během včerejší (7. dubna) oficiální návštěvy Francie. Informace o tom přinesl francouzský a turecký EurActiv.

Návštěva tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana v zemi galského kohouta se uskutečnila u příležitosti závěrečného ceremoniálu kulturního festivalu Turkish Season, který se odehrával v Paříži. Již tradiční kulturní akce probíhala kromě hlavního města i v dalších 120 francouzských městech a trvala devět měsíců.

Turecký premiér během svého slavnostního projevu vyzdvihl dlouhotrvající vztahy mezi Tureckem a Francií a rovněž připomněl slova francouzsky píšícího libanonského spisovatele Amina Maaloufa, jehož knihy jsou podle Erdogana demonstrací svázanosti křesťanské a islámské kultury, jazyka a osudů.

Sarko zůstal doma

Jak napsal turecký EurActiv, mnohem více než Erdoganovu projevu se turecká média věnovala spekulacím nad důvody nepřítomnosti šéfa Elysejského paláce – francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Tu si mnozí komentátoři totiž vyložili jako neochotu Francie věnovat se otázkám možného přistoupení Turecka do Evropské unie.  

Francouzský EurActiv k tomu poznamenal, že ani kulturní událost typu Turkish Season nedokázala Francouze přesvědčit, aby tuto otázku zařadili mezi oficiální témata vzájemných rozhovorů.

Ještě před svým příletem do Paříže si turecký premiér Erdogan v rozhovoru pro list Le Figaro povzdechl, že francouzský prezident nesdílí ten samý pozitivní přístup k tureckému členství v EU jako jeho předchůdce Jacques Chirac.

„Jen lídr se změnil. Strana zůstala stejná. Proto je pro mne obtížné pochopit, proč se věci vyvíjejí tímto způsobem. Doufám, že má návštěva pomůže nalézt řešení,“ řekl Erdogan.

Erdogan se dočkal – Sarkozy přijede

O jistém napětí ve vztazích mezi Ankarou a Paříží svědčí i fakt, že francouzský prezident Sarkozy na rozdíl od německé kancléřky Angely Merkel, která do Turecka zamířila již dvakrát (EurActiv 31.3.2010), zemi dosud oficiálně nenavštívil.

„Pan Sarkozy ještě nepřijel. Stále hovoří o návštěvě (Turecka – pozn. redakce), kterou podnikl ve svém mládí. Měl by přijet a podívat se na to, jak Turecko vypadá nyní,“ prohlásil turecký premiér, jehož slova vzápětí sklidila ovace.

Poté, co turecký představitel opustil Elysejský palác, kde se sešel se Sarkozym, prezidentova kancelář oznámila, že Sarkozy Turecko v nejbližší době skutečně navštíví. Stane se tak po té, co Francie v listopadu tohoto roku (na zasedání v Jižní Koreji) převezme předsednictví G20 od Velké Británie.

Turecko je kandidátskou zemí na vstup do EU od roku 2005. Hladká jednání však komplikuje nedořešený spor o Kypr, otázka svobody projevu a práva kurdské menšiny.