Dalším členem EU bude Chorvatsko, dnes podepsalo přístupovou smlouvu

zdroj: Rada EU.

Evropská unie bude mít brzy další přírůstek. Po slavnostním ceremoniálu, který se dnes dopoledne (9. prosince) uskutečnil v Bruselu a při němž byla podepsána přístupová smlouva, jím bude Chorvatsko. Do EU vstoupí 1. července 2013.

Evropská unie bude mít 28 členů. Dnešní slavnostní ceremoniál, při němž byla podepsána přístupová smlouva, totiž udělal tečku za vyjednávacím procesem s přímořským Chorvatskem. Počátky jednání sahají až do roku 2003, kdy Záhřeb o členství v EU požádal. 

„Dnešek je historickým dnem – pro Chorvatsko i pro Evropskou unii,“ uvedl při ceremonii stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy. „Ve chvíli, kdy procházíme krizí, je dobré si připomenout, čeho jsme společně dosáhli. Pro více než 500 milionů obyvatel je Evropa všeobecně prosperujícím, sociálně i jinak zabezpečeným, svobodným kontinentem,“ dodal. 

Smlouvu dnes podepsal chorvatský prezident Ivo Josipović a dosluhující premiérka Jadranka Kosor, jejíž strana tento týden neuspěla v parlamentních volbách. Aby ale dokument mohl vstoupit v platnost, souhlas mu budou muset vyslovit ještě chorvatští občané v referendu. Ve členských státech EU se o ratifikaci postarají národní parlamenty. 

Česká vláda schválila smlouvu s Chorvatskem 

I když se původně v České republice spekulovalo o tom, že se hlasování o chorvatské přístupové smlouvě spojí s výjimkou z Listiny práv a svobod v Lisabonské smlouvě, kterou pro Česko vyjednal prezident Václav Klaus, nakonec se tak nestalo. 

Ve středu totiž návrh na sjednání smlouvy o přistoupení Chorvatska k EU, který předložilo Ministerstvo zahraničních věcí, zcela hladce schválila česká vláda. 

Pozorovatelský status 

A co se bude dít teď? Chorvatsko, které se plnohodnotným členem EU stane až v roce 2013, bude do té doby požívat status pozorovatelské země na většině zasedání pracovních skupin Rady ministrů EU a výborů Evropské komise. Záhřebu se tak naskytne možnost lépe proniknout do tajů vnitřní institucionální struktury EU a jejího fungování.