Členství v EU si přeje pouze necelá pětina Norů

Erna Solbergová, předsedkyně strany Høyre; zdroj: Rada EU

Počet Norů, kteří si přejí vstup do Evropské unie, v výrazně klesá. Zatímco v posledním referendu, které se konalo v roce 1994, hlasovalo pro skoro 48 % občanů této severské země, podle současných průzkumů si nyní členství přeje pouze 19 %. Tento fakt by však neměl ovlivnit blížící se norské volby, jejichž jasným favoritem je konzervativní strana Høyre, která členství země v EU podporuje.

Již dvakrát se v Norsku konalo referendum o tom, zda má tato země vstoupit do Evropské unie, respektive jejího předchůdce Evropského hospodářského společenství. V roce 1972 hlasovalo proti tomuto kroku 53,5 % voličů, v roce 1994 pak 52,2 %.

S blížícími se volbami, které v této skandinávské zemi proběhnou 9. září, uveřejnila norská média zajímavý průzkum veřejného mínění. Podle něj si v současnosti přeje vstup země do Evropské unie pouze 19 % Norů. Oslovení voliči, kteří s členstvím nesouhlasí, jsou navíc zastoupeni ve všech věkových skupinách, nalezneme je ve městě i mimo něj a jedná se také o lidi s různým stupněm vzdělání.  

Podle průzkumů by měla volby ovládnout současná největší opoziční strana Høyre, v jejímž čele stojí Erna Solbergová. Ta by se mohla stát druhou norskou premiérkou. Tou vůbec první byla Gro Harlem Brundtlandová, která stála včele tohoto státu několikrát v období mezi lety 1981 až 1996.

Konzervativní Høyre je v této skandinávské zemi největším zastáncem evropské integrace a její voliči jsou v rámci Norska ti nejproevropštější, a to i přes fakt, že vstup do Unie podporuje pouze jedna třetina z nich. Podle poslance této strany Torbjørna Røe Isaksena však otázka vstupu do Unie nebude ve volbách nijak důležitou.

„Není novinkou, že většina voličů naší strany jsou proti členství v EU. Je tomu tak už roky. Nicméně směřování Høyre je dáno rozhodnutím stranického kongresu, na kterém stále existuje proevropská většina,“ citovala Isaksena norská média.

Strana Høyre v budoucnu plánuje poslat do Bruselu žádost o členství v Unii. Proti tomu se naopak staví pravicová Křesťanská lidová strana. Liberálové a Pokroková strana vlastní evropskou politiku nemají.

Norsko není jedinou severskou zemí, která se členství v Unii stále vyhýbá. Minulý týden definitivně potvrdilo islandské ministerstvo zahraničních věcí, že nebude pokračovat v přístupových rozhovorech.

Nejednalo se přitom o nijak překvapivou novinku. Vládní koalice dvou středopravicových stran, která vznikla po dubnových volbách, se už během předvolebního souboje profilovala jako odpůrce členství (EurActiv 30.4.2013).

Podrobnosti o přístupových rozhovorech mezi EU a Islandem najdete v Links Dossier.