Chorvatům se do EU moc nechce, může za to Gotovina

Zdroj: Evropská komise.

Podpora členství v Evropské unii dosáhla v Chorvatsku, kandidátské zemi, svého historického minima. Přispělo k tomu vynesení rozsudků nad bývalými generály chorvatské armády, kterým soud prokázal spáchání válečných zločinů. Informuje o tom chorvatský tisk.

Podle deníku Jutarni List pouze 23 % Chorvatů nyní podporuje vstup své země do Evropské unie. Příčinu novináři vidí v sérii rozsudků, které minulý týden vynesl Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) se sídlem v Haagu.

Soud poslal na 24 let respektive 18 let do vězení bývalé chorvatské generály Anteho Gotovinu a Mladena Markače za to, že nesou zodpovědnost za zločiny při vytlačování etnických Srbů z okupovaného regionu Krajina. Během operace Bouře podle obžaloby přišlo o život 324 srbských civilistů a vojenských zajatců, kteří se vzdali. Domovy ztratilo na 90 tisíc krajinských Srbů.

Proti rozsudku se okamžitě postavila chorvatská vláda a tisíce Chorvatů vyrazily do ulic, aby rovněž daly najevo svůj nesouhlas.

„Operace Bouře byla legální operací, jejímž cílem bylo osvobození okupovaného chorvatského území,“ prohlásila po oznámení trestů chorvatská premiérka Jadranka Kosor.

Víkendové protesty v chorvatských ulicích provázely všudypřítomné transparenty s hesly „Miluji Chorvatsko, ale ne v Evropské unii,“ nebo skandování „Vlastizrada“. Agentura Reuters informovala i o pálení unijní vlajky.

Podle organizátorů totiž za odsouzení válečných veteránů nesou největší vinu političtí lídři země, kteří jim nezvládli zajistit dostatečnou ochranu – 95 % Chorvatů je přesvědčeno, že tresty jsou nespravedlivé.

Vydání válečných zločinců mezinárodnímu soudu představovalo jednu z největších překážek vstupu Chorvatska, které je kandidátskou zemí od roku 2004, do evropské sedmadvacítky (více viz Link Dossiers).

Během přístupových jednání, které odstartovaly v říjnu 2005, bylo uzavřeno 28 ze 35 kapitol. Chorvatsko i tak doufá, že se mu podaří jednání uzavřít do letošního léta. Komise odhaduje, že největší potíže Záhřebu zřejmě způsobí kapitola 23, která řeší soudnictví (EurActiv 4.3.2011).