Chorvatský prezident se snaží zlepšit vztahy se Srbskem

Ivo Josipović (chorvatský prezident)

Chorvatský prezident Ivo Josipović včera (26. října) oznámil, že se pokusí zprostředkovat bilaterální dohodu mezi Záhřebem a Bělehradem, který některé chorvatské veterány z jugoslávské války v první polovině devadesátých let viní ze spáchání válečných zločinů.

Jednání je pro Chorvatsko mnohem lepší než minulý pátek přijatý zákon, který se snaží srbská obvinění anulovat, uvedla chorvatská tisková agentura HINA.

Zákon byl přijat krátce poté, co v září Srbsko obvinilo chorvatské veterány jugoslávské války v první polovině devadesátých let, a to včetně prominentních chorvatských politiků (např. Vladimíra Šekse, bývalého mluvčího chorvatského parlamentu a člena vládní středopravicové strany HDZ), ze spáchání válečných zločinů.

Evropská komise v pátek chorvatskou vládu vyzvala ke „zdrženlivosti“ a také k tomu, aby svůj krok „pečlivě zvážila“.

Chorvatský prezident Ivo Josipović, který se vůči novému zákonu ohradil, je přesvědčen o tom, že srbsko-chorvatské vztahy by mohla napravit bilaterální dohoda. Zároveň by podle chorvatské hlavy státu mohla stát na začátku intenzivní spolupráce obou zemí v otázce válečných veteránů.

„Vyzývám (chorvatskou) vládu, aby se připojila,“ citovala média prezidenta Josipoviče, který se domnívá, že nový zákon Chorvatsku spíše uškodí než pomůže.

Prezident proto také pohrozil, že je připraven zákon, který podle něj podkopává dosavadní úspěchy v chorvatsko-srbských vztazích, předat k posouzení ústavnímu soudu.